ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ 2-1: Νίκησε και έφτασε στο -1 από την κορυφή

Μια σαφώς ανώτερη Ντόρτμουντ, κατάφερε να πάρει τη νίκη, με 2-1, απέναντι στην Στουτγκάρδη, με τον Μάρκο Ρόις να λύνει τον γόρδιο δεσμό στο 85′, δίνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην κούρσα του τίτλου.

Το στραβοπάτημα της Μπάγερν Μονάχου και την ήττα από την Άουγκσμπουργκ, ήθελε να αξιοποιήσει η Ντόρτμουντ απέναντι στην Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου, ώστε να μειώσει τη διαφορά από τους πρωταθλητές και τα κατάφερε, καθώς με πρωταγωνιστές τους Μάλεν και Ρόις, πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-1, μειώνοντας τη διαφορά από την πρώτη Μπάγερν στον έναν βαθμό.

Είχε διάθεση – Δεν έβρισκε τελικές

Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Μπορούσια, ελέγχοντας από την αρχή τον ρυθμό της αναμέτρησης, έχοντας περισσότερο τη μπάλα στα πόδια. Η Ντόρτμουντ με την κατοχή της μπάλας προσπάθησε να βγάλει τις «μεγάλες» φάσεις, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με εξαίρεση την ευκαιρία του Μάλεν στο 13ο λεπτό.

Η Στουτγκάρδη όσο πέρναγε η ώρα και κράταγε στα μετόπισθεν, άρχισε να ισορροπεί τον αγώνα, ενώ βρήκε και τις δικές τις στιγμές, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει, σοβαρά, τον Κόμπελ, παρότι έβρισκε στόχο πιο συχνά από τους γηπεδούχους.

Όσο πέρναγε ο χρόνος οι Βεστφαλοί συνέχισαν να βρίσκονται ψηλά στο γήπεδο, η Στουτγκάρδης από την άλλη παρέμενε κλεισμένη στα καρέ της, δίνοντας χώρους, με την άμυνά της να μην μπορεί να διασπαστεί. Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το άξιζε και το πήρε

Η Ντόρτμουντ, στο δεύτερο μέρος, συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το ημίχρονο, μπήκε σαφώς καλύτερα στο γήπεδο, και άρχισε να βγάζει περισσότερες τελικές απ’ ότι στο πρώτο, διπλασιάζοντας τις τελικές της σε μόλις 5 λεπτά.

Με αυτόν τον ρυθμό το γκολ δεν μπορούσε να αργήσει, όπως κι έγινε με τον Μάλεν στο 56ο λεπτό να ανοίγει το σκορ μετά από ασίστ του Γκερέιρο, παίρνοντας αυτό που άξιζε.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι και έψαξαν να βρουν το δεύτερο γκολ, με το οποίο θα κλείδωναν τον αγώνα, γι’ αυτό και συνέχισαν να μένουν ψηλά, το οποίο και πλήρωσαν στο 63’, όταν κόντρα στην ροή του αγώνα ο Μάσσιμο κατάφερε να ισοφαρίσει σε μια αντεπίθεση.

Η Ντόρτμουντ δεν το έβαλε κάτω, δεν αγχώθηκε από την ισοφάριση και παίζοντας ορθολογικό ποδόσφαιρο, βρήκε τις ευκαιρίες χωρίς όμως να μπορεί να βρει το γκολ. Ο Ρόις όμως στο 85’ κατάφερε να βρει δίχτυα κάνοντας το 2-1, μετά από ασταθή επέμβαση του τερματοφύλακα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του και το τρίποντο το οποίο άξιζε.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Κόμπελ, Μουνιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο (64′ Τσαν), Μπέλινγχαμ, Βίτσελ, Μπραντ Τίγκες), Ρόις, Αζάρ, Μάλεν (89′ Κνάουφ)

Στουτγκάρδη (3-4-2-1): Μιούλερ, Μαυροπάνος, Αντόν, Ίτο, Μάσιμο (68′ Τιμπιντί), Έντο, Καραζόρ (68′ Ναρτέι), Σόσα, Φόρστερ (70′ Ντιντάβι), Μανγκαλά, Κουλιμπαλί (87′ Ελ Γκαντιουί)