LA LIGA: Η Αλαβές έκοψε βαθμούς από την πρωτοπόρο Σεβίλλη

Η Σεβίλλη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλαβές και έμεινε στο 2-2 χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο στην κορυφή της La Liga, ενώ η Βιγιαρεάλ έφερε μία ακόμη ισοπαλία, αυτή τη φορά απέναντι στη Θέλτα.

Η πρωτοπόρος Σεβίλλη στη φετινή La Liga δεν κατάφερε να συνεχίσει νικηφόρα καθώς σταμάτησε στο τείχος της Αλαβές. H oμάδα του Ζουλέν Λοπετέγκι ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της όμως η δυστοκία της στην τελική προσπάθεια της στέρησε το τρίποντο και μάλιστα έπρεπε να φτάσει στις καθυστερήσεις του αγώνα για να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Λαγκουάρδια μόλις στο 5ό λεπτό και έβαλε μπροστά την ομάδα του. Οι Ανδαλουσιάνοι ισοφάρισαν με τον Λούκας Οκάμπος στο 38′ μετά από ασίστ του Μοντιέλ, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Χοσέλου στο 45+7′.

Στο δεύτερο μέρος η Σεβίλλη πίεσε από νωρίς με σκοπό να ισοφαρίσει, όμως δεν έβρισκαν λύση και έπρεπε να έρθει ο Ιβάν Ράκιτιτς στο 90+2′ για να δώσει τη λύση.

Μία ακόμη ισοπαλία για τη Βιγιαρεάλ που έφτασε στις επτά στη φετινή σεζόν, αυτή τη φορά απέναντι στη Θέλτα. Το σκορ για το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε ο Αλμπέρτο Μορένο στο 27′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύετρο τέρμα και να τελειώσουν το ματς, όμως δεν τα κατάφεραν και τελικά το πλήρωσαν.

Η Θέλτα βρήκε το γκολ με τον Μέντεζ στο 72′ και στέρησε το τρίποντο από την ομάδα του Ουνάι Έμερι που έμεινε στη 12η θέση.