ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19: Κέρδισε την Λαμία και παρέμεινε στην κορυφή

Ο Νταμπίζας χάρισε τη νίκη στο «τριφύλλι» με υπέροχο σουτ και το διατήρησε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Κ19.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 της Λαμίας για την 10η αγωνιστική της Super League K19 κι έφτασε στην δεύτερη σερί νίκη του παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος, εκμεταλλευόμενος και τα δύο παιχνίδια λιγότερα που έχει ο Ατρόμητος.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου ήταν με διαφορά καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο κι έφτασε δίκαια στην νίκη, χωρίς να απειληθεί καθόλου από την Λαμία, παρά το εύθραυστο του σκορ.

Οι «πράσινοι» έχασαν τις πρώτες τους δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 8′ και στο 9′ με τους Βολάκη και Φρόκου να δέχονται ισάριθμα «όχι» από τον Τρόπουλο. Η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους για το «τριφύλλι» ήρθε στο 44′, όταν ο Νταμπίζας σημάδεψε το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η λύση για τον Παναθηναϊκό με τον Νταμπίζα να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Τρόπουλο.

Παρά το γεγονός πως το «τριφύλλι» έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χαχούλη στο 78ο λεπτό, ωστόσο και πάλι η Λαμία δεν μπόρεσε να ψάξει το γκολ εμ αξιώσεις.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 της Λαμίας και έμεινε μόνος πρώτος.

Λαμία: Τρόπουλος, Δερματάς, Πέτρου, Κώστας, Τρούμπουλος, Κωστακόπουλος, Κοντονίκος, Αναγνωστόπουλος, Δαβής, Λαμπρόπουλος, Παπαλέξης.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης, Τσεβάς (72′ Κολόμπο), Χαχούλης, Προδρομίτης, Κωστόπουλος, Τόρρα (46′ Καλοσκάμης), Φρόκου, Νταμπίζας (72′ Μπιλάλ), Κυριόπουλος (90′ Συμεωνίδης), Βολάκης (80′ Λιατίφης).