ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ17: Επέστρεψε στις νίκες με 3αρα στον Πανιώνιο

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 των «κυανέρυθρων» με τον Νότα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε ντοπιέτα.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Πανιώνιου για την 10η αγωνιστική της Super League K17 και επανήλθε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική.

Το «τριφύλλι» παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο από την αρχή του αγώνα και φρόντισε να δείξει από νωρίς στους «κυανέρυθρους» ποιος είναι το αφεντικό.

Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό χάρη σε γκολ του Νότα έπειτα από κόρνερ. Ακολούθησε ένα χαμένο τετ α τετ δύο λεπτά αργότερα από τον Ναλιτζή, όμως ο μικρός δεν μπόρεσε να «πληγώσει» την ομάδα με την οποία μεγαλούργησε ο πατέρας του.

Έπειτα, ήρθε η σειρά του Πανιωνίου να απωλέσε δύο μεγάλες ευκαιρίες, ένα τετ α τετ κι ένα δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά τα πάνω του και ο Παπατριανταφύλλου σκόραρε από κοντά για το 2-0 μετά από ασταθή απόκρουση του Καλλιάρου στο σουτ του Ορμενάι.

Το τελικό σκορ (3-0) διαμόρφωσε και πάλι ο Νότας με γκολ που σημείωσε έπειτα από υπέροχη κάθετη πάσα του Σπαθάρη.

Μ’ αυτή την νίκη οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της πρωτοπόρου ΑΕΚ με 1-0 από τον Ατρόμητο και επανέφεραν την διαφορά από την κορυφή στο -1.

Παναθηναϊκός: Μέμα, Κοκκάκης (70′ Κανάκης), Διαμάντης, Πιτσώτης, Φικάι, Νικολετόπουλος (70′ Κάτρης), Νότας, Παπατριανταφύλλου (60′ Λάζαρης), Ναλιτζής (75′ Βαγιαννίδης), Ορμενάι (60′ Σπαθάρης), Γεωργουλάκης

Πανιώνιος: Καλλιάρος, Βλαχάκης, Γλυνός, Μεταξάς, Ζιαμπάρας, Τσιμιδόπουλος, Ορφανός, Φιλιππούσης, Καμαρά, Μπεχράκης, Πασιάς.