ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΕΣΠΑΝΙΟΛ 1-0: Ξεκίνησε νικηφόρα ο Τσάβι - Χρειάζεται πολλή δουλειά η Μπάρτσα

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον πάγκο των «μπλαουγκράνα» ο Τσάβι, με τον Ισπανό προπονητή να παίρνει το ντέρμπι της Καταλονίας, καθώς η Μπάρτσα κέρδισε με 1-0 την Εσπανιόλ, με τον νεαρό τεχνικό όμως να πρέπει να αλλάξει αρκετά, εάν θέλει η ομάδα του να θυμίζει, παλιές-καλές εποχές.

Με νίκη ξεκίνησε την θητεία του στην Μπαρτσελόνα, ο Τσάβι, με τον Ισπανό προπονητή, να βλέπει την ομάδα του να κάνει ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, χωρίς να μπορεί να πετύχει γκολ, στο δεύτερο όμως, παρότι κατάφερε να προηγηθεί με τον Μέμφις, οι «μπλαουγκράνα» άρχισαν να φθείρουν από το 60’ και μετά, δίνοντας χώρο και ευκαιρίες στην Εσπανιόλ, η οποία όμως παρότι έφτασε κοντά στην ισοπαλία, δοκάρια και αστοχία της στέρησαν τον βαθμό.

Καθολική υπεροχή – Πολλές τελικές – Δεν έβρισκε το γκολ

Αρκετές αλλαγές είχε η Μπαρτσελόνα του Τσάβι, με την Μπάρτσα των προηγούμενων αγωνιστικών. Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν από το πρώτο λεπτό, με τις γραμμές ψηλά και την πίεση να ξεκινάει από την μεγάλη περιοχή των αντιπάλων της.

Ο Τσάβι φαίνεται πως ήθελε να δώσει πλάτος στο γήπεδο, γι’ αυτό και από τα δεξιά έβαλε τον Ακομάκ, ο οποίος έπαιζε αρκετά στη γραμμή, ενώ από τα αριστερά πλάτος έδινε με τα ανεβάσματά τους, ο Τζόρντι Άλμπα, καθώς ο Γκάβι σύγκλινε προς την αντίπαλη περιοχή.

Η «νέα» Μπαρτσελόνα, κάνοντας όλα τα παραπάνω, ήταν σαφώς ανώτερη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, η πίεση της έδινε εκ νέου την χαμένη κατοχή, η οποία ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Με αυτά τα όπλα, έβγαλε και αρκετές τελικές προσπάθειες, με τις περισσότερες να είναι μέσα από την περιοχή, με σπουδαιότερη στιγμή, ένα σουτ του, ξεμαρκάριστου, Νίκο στο 10’ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα όμως να πηγαίνει αρκετά έξω.

Η Εσπανιόλ έδειχνε, πιο πολύ να έχει ρόλο θεατή στο αγωνιστικό χώρο, καθώς δεν μπορούσε να βγάλει, ούτε αντεπιθέσεις αλλά ούτε και να κρατήσει τη μπάλα για να οργανώσει την επίθεσή της, γι’ αυτό και είχε έναν πιο παθητικό ρόλο. Παρ’ όλα αυτά, η Μπάρτσα δεν κατάφερε να βρει το γκολ και οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με απόλυτο μηδέν.

Έσπασε το ρόδι με τον Μέμφις – Παραλίγο να το πληρώσει στο φινάλε

Με την ίδια «πείνα» μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος, πίεση ψηλά, κατοχή της μπάλα και φάσεις. Αυτή τη φορά όμως δεν χρειάστηκε να γίνουν πολλές, καθώς στο 47’ ο Μέμφις κέρδισε πέναλτι, το οποίο και εκτέλεσε ο ίδιος, ευστοχώντας και ανοίγοντας το σκορ για το 1-0 της Μπάρτσα.

Οι «μπλαουγκάρανα» κινήθηκαν στους ίδιους ρυθμούς μέχρι και το 55’, από εκείνο το σημείο και μετά όμως, άρχισαν να δίνουν χώρο στους φιλοξενούμενους. Η Εσπανιόλ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον χώρο και τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 70, όταν ο Ραούλ Ντε Τομάς, μετά από δική του ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα άουτ, από πλεονεκτική θέση.

Μετά την μεγάλη ευκαιρία της Εσπανιόλ, οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν να αντιλαμβάνονται πως τα πράγματα μπορούν εύκολα να στραβώσουν και άρχισαν να πιέζουν ξανά, με σκοπό να πάρουν την κατοχή ξανά με το μέρος τους και τα κατάφεραν, αλλά μόνο για ένα δεκάλεπτο.

Από το 80 και μετά ήρθε η καθίζηση, η Εσπανιόλ κατάφερε μέσα σε 3 λεπτά, να πετύχει 2 φορές το δοκάρι, μια με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ και μια με κεφαλιά, ενώ έχασε και μια απίστευτη ευκαιρία, με τον Ντιματά να σημαδεύει άουτ, με κεφαλιά, από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (88′ Αραούχο), Πικέ, Γκαρθία, Τζόρντι Άλμπα, Νίκο (88′ Ντεμίρ), Μπουσκέτς (78′ Πουτς), Ντε Γιονκ, Ακομάκ (46′ Εζλαζουλι), Γκάβι (70′ Κουτίνιο), Μέμφις

Εσπανιόλ (5-4-1): Λόπεθ, Βιδάλ, Γκόμεζ, Λόπεθ (56′ Μορλάνες), Καμπρέρα, Πεδρόσα, Εμμπάρμπα (78′ Γου λέι), Ερέρα (78′ Ντιμάτα), Δαρδέρ (90+5′ Μορόν), Πουάδο (56′ Μελαμέντ), Ντε Τομάς