ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Οι μεγάλες εκτός έδρας νίκες και οι ιστορικοί θρίαμβοι επί των «μεγάλων»

Οι Ηπειρώτες έχουν καταγράψει 21 νίκες στις εθνικές κατηγορίες (Α’, Β’, Γ’) με τρία γκολ διαφορά και άνω, ενώ μετρούν ακόμα 13 «διπλά» κόντρα στο big-5 σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Το αδιανόητο 5-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σημοτοδοτεί την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη των Ηπειρωτών στη μεγάλη κατηγορία, Α’ Εθνική ή Super League. Ωστόσο δεν αποτελεί και τη μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη του «Άγιαξ» στις εθνικές κατηγορίες.

Οι Γιαννιώτες έχουν αγωνιστεί 27 χρονιές στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία, 26 στη μεγάλη κι άλλες 3 στη Γ’ Εθνική.

Στο αφιέρωμα αυτό καταγράψαμε όλα τα «διπλά» του ΠΑΣ που κατακτήθηκαν με τρία γκολ διαφορά και άνω και τα βγάλαμε 21. Τζακ ποτ, λοιπόν, για τους «κυανόλευκους» με τη μεγάλη πλειοψηφία (15) των μεγάλων σε έκταση εκτός έδρας νικών να έχουν σημειωθεί στη Β’ Εθνική, 3 στη Γ’ και 3 στην Α’.

Τα πρώτα χρόνια

Ο ΠΑΣ ιδρύθηκε το 1966 από συνένωση ομάδων και το κοντέρ ξεκίνησε να γράφει από τη σεζόν 1966-67 αγωνιζόμενος τότε στη Β’ κατηγορία. Η πρώτη «τριάρα» εκτός έδρας (3-0) ήρθε με αντίπαλο το γειτονικό Μπιζάνι.

Μέχρι να ανέβει στην Α’ Εθνική, το καλοκαίρι του 1974, ο ΠΑΣ πέτυχε εφτά εκτός έδρας νίκες με περισσότερα από τρία γκολ διαφορά, τις τρεις στη χρονιά της ανόδου (1973-74), όταν ήρθε και η πρώτη πεντάρα, το 5-1 επί του Ίκαρου Αθηνών.

Το απόλυτο ρεκόρ

Ξεκίνημα σεζόν 1993-94 στο γήπεδο της Ηλιούπολης. Ο πολύ φιλόδοξος ΠΑΣ τωνν Μουφ, Μιλόγεβιτς, Μπελά, Τζούμπα, Μπονόβα, Γ. Τάτση, Σέμο και προπονητή τον Ντράγκαν Κοκότοβιτς φιλοξενείται από τον Χαραυγιακό. Μετά από ένα καλό πρώτο ημίχρονο με το σκορ 1-0 υπέρ της η ομάδα των Ιωαννίνων σκοράρει έξι φορές στην επανάληψη και διαλύει την ομάδα της Χαραυγής με 7-0. Τα τρία από τα εφτά τέρματα σημείωσε ο βομβαρδιστής Ζντένκο Μουφ. Ο ΠΑΣ έκλεισε τη σεζόν με την καλύτερη επίθεση, αλλά έμεινε πέμπτος!

Τα γκολ από το 7-0 στο 2:37

Τα χρόνια της Super League

Ανέκαθεν ο ΠΑΣ ήταν ομάδα-έδρας, γι’ αυτό παρά τις 26 χρονιές στη μεγάλη κατηγορία, η πρώτη εκτός έδρας νίκη με τρία γκολ και άνω ήρθε τη σεζόν 2013-14 με ένα 3-0 στην Ξάνθη.

Ακολούθησε άλλο ένα 3-0 στον Πλατανιά (2017-18) για να έρθει το χθεσινό 5-0 επί του Άρη να καταρρίψει το ρεκόρ.

Τα «διπλά» με το big-5

H «πεντάρα» στο Χαριλάου ήταν μόλις το δεύτερο «διπλό» των Γιαννιωτών επί του Άρη. Το προηγούμενο είχε έρθει τη σεζόν 2012-13 με σκορ 2-1,

ενώ πέρυσι στην πρεμιέρα της σεζόν ο Άρης σώθηκε από την ήττα στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας σε 2-2 από 0-2.

Ο ΠΑΣ δεν έχει κερδίσει ποτέ εκτός έδρας τον Ολυμπιακό (μόλις τέσσερις ισοπαλίες), ενώ το περσινό, μάλλον εύκολο, 2-0 στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ με κόουτς τον Αργύρη Γιαννίκη, ήταν η δεύτερή του νίκη στην Αθήνα επί της ΑΕΚ μετά το 1-0 της περιόδου 1990-91 με γκολ του Λάκη Παπαϊωάννου.

Ενάντια στον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΣ δεν ηττήθηκε μόλις σε τρία ματς. Τη μοναδική του νίκη την πέτυχε τη σεζόν 1977-78 με 3-2, με την απίστευτη ομάδα των Αργεντινών.

Ο… πελάτης του ΠΑΣ μεταξύ των πέντε μεγάλων του ελληνικού ποδοσφαίρου είναι ο ΠΑΟΚ. Αν και κέρδισε για πρώτη φορά στην Τούμπα την περίοδο 2000-01 με σκορ 3-2, επανήλθε με νίκες το 2012 (2-1), το 2013 στα πλέι οφ (1-0), το 2017 (1-0) με ήρωα τον Πασχαλάκη

και φέτος, επίσης με 1-0. Δηλαδή στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟ τη από το 2000 και μετά έχει 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 8 ήττες, όλες -πλην μίας – με ένα γκολ διαφορά!

Συνολικά εναντίον του big-5 ο ΠΑΣ μετράει 10 νίκες, οι 7 επί εποχής Γιώργου Χρηστοβασίλη!

Η σεζόν 2019-20

Το σερί των εμφανίσεων στη Super League, διακόπηκε τη σεζόν 2019-20 όταν ο ΠΑΣ βρέθηκε στη Super League. Στη σεζόν που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ λόγω covid-19, πέτυχε τρεις μεγάλες εκτός έδρας νίκες και για πρώτη φορά έβαλε έξι γκολ (όλα σε ένα ημίχρονο) κόντρα στον αδύναμο Απόλλωνα Πόντου.

Στο Κύπελλο

Ο «Άγιαξ» δεν έχει φτάσει ποτέ σε τελικό Κυπέλλου, παρά μόνο τρεις φορές στα ημιτελικά. Η ομάδα από τους μεγάλους του ελληνικού ποδοσφαίρου που… σημαδεύει για «διπλό» είναι ο Παναθηναϊκός. Αν και στο πρωτάθλημα τον έχει κερδίσει μόνο μία φορά, στο Κύπελλο μετράει τρεις νίκες!

Το 1988-89, μολονότι μετείχε στη Β’ Εθνική, φτάνει στα προημιτελικά και κληρώνεται με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Θα χάσει στο «Ζωσιμάδες» με 3-0, αλλά θα κερδίσει στη ρεβάνς με 1-0.

Άλλη μία εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού σημειώθηκε τη σεζόν 2015-16 για τον 3ο γύρο. Ο Παναθηναϊκός θα περάσει από τα Γιάννενα με 2-1, αλλά στη ρεβάνς ο ΠΑΣ θα κερδίσει με 1-0 και θα χάσει μεγάλη ευκαιρία για την απόλυτη ανατροπή στην εκπνοή.

Το τελευταίο διπλό στη «Λεωφόρο» ήρθε πέρυσι με το 2-1, που τον έφερε στα ημιτελικά. Είχε προηγηθεί η νίκη με 2-1 στο ουδέτερο Αγρίνιο.