ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΕΒΕΡΤΟΝ 3-0: «Περίπατος» για τους «πολίτες» με γκολ για... Όσκαρ (hls)

Εύκολη νίκη κόντρα στην Έβερτον πήρε η Μάντσεστερ Σίτι, με σκορ 3-0, μειώνοντας ξανά στους τρεις βαθμούς την διαφορά της από την πρώτη Τσέλσι…

Άνετο απόγευμα είχαν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι, κόντρα στην Έβερτον, παίρνοντας τη νίκη με 3-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, από την επίτευξη του πρώτου τέρματος, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ και παέι στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμέν για το UEFA Champions League, ακούραστη.

Πάσα «αριστούργημα» από Κανσέλο, γκολ «μαχαιριά» στα ζαχαρωτά

Η Μάντσεστερ Σίτι είχει την υπεροχή στην αναμέτρηση, έχοντας κλείσει την Έβερτον στο δικό της μισό, δημιουργώντας πολιορκία στα καρέ του Πίκφορντ. Χαρακτηριστικό το στατιστικό στοιχείο των 8 επιθετικών ευκαιριών των «πολιτών» έναντι 2 των «ζαχαρωτών» στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Βέβαια, από τη μεριά της η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ αντιστεκόταν πολύ καλά, κρατώντας ασφαλή την εστία της, μέχρι το 44ο λεπτό, όπου σε μία στιγμή… μαγείας ο Ζοάο Κανσέλο έβγαλε μία εκπληκτική πάσα στο Στέρλινγκ, με τον Άγγλο να ανοίγει το σκορ, δίνοντας στην ομάδα του την άνεση να κατευθυνθεί με προβάδισμα στο ημίχρονο.

Ο Ρόντρι πήρε τη δόξα της ασίστ από τον συμπαίκτη του

Μπορεί ο Ζοάο Κανσέλο να είχε πάρει τη δόξα του πρώτου τέρματος, με την εξαιρετική ασίστ στον Στέρλινγκ, ωστόσο ο Ρόντρι με μία… ρουκέτα στο 55′ τράβηξε τα φώτα πάνω του.

Σε ακόμα μία «πολιορκία» της Μάντσεστερ Σίτι στα καρέ της Έβερτον, οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ απομάκρυναν ασθενώς τη σέντρα του Φόντεν. Η μπάλα από την απομάκρυνση στρώθηκε στα πόδια του Ρόντρι, ο οποίος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε μία «ρουκέτα» η οποία κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του ανύμποτουτ να αντιδράσει Πίκφορντ.

Τον τελευταίο λόγο για την «υπογραφή» στον υγιεινό περίπατο της Σίτι είχε ο Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος με άνετο τελείωμε μέσα στην περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0, στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.