ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ 0-2: Δεύτερη σερί νίκη για τους «αετούς»

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε μέσα στην έδρα της τρίτης Φράιμπουργκ την φετινή σεζόν.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πέτυχε το δεύτερο διπλό της την φετινή σεζόν, αφού μετά το διπλό στην έδρα της αήττητης Μπάγερν, επικράτησε με 2-0 επί της Φράιμπουργκ, που ήταν επίσης αήττητη μέχρι σήμερα στην έδρα της, για την 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 1-0 γκολ του Λίντστρομ στο 34ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους εννέα λεπτά αργότερα με τον Κόστιτς πριν καν βγει το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Φράιμπουργκ πήρε την κατοχή της μπάλας προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, ώστε να μειώσει το σκορ. Ωστόσο, η σωστή διαχείριση που έκανε η Άιντραχτ και η καλή παρουσία του Τραπ την βοήθησε να «σβήσει» το ματς και να πάρει την νίκη με σχετική άνεση.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους «αετούς» εντός Γερμανίας και η τρίτη γενικά, με την ομάδα του Γκλάσνερ να δείχνει πως βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο και να προσπαθεί να καλύψει το χαμένο έδαφος, αφού βρίσκεται στην εντέκατη θέση της βαθμολογίας.

Φράιμπουργκ (πρ. Κρίστιαν Στρέιχ): Φλέκεν, Γκούλντε, Λιένχαρτ, Σλότερμπεκ (46′ Σάντε), Έγκεσταϊν (69′ Χάμπερερ), Χόφλερ, Κούμπλερ (85′ Βάισχαουπτ), Γκούντερ, Χόλερ, Γκρίφο (90′ Ντεμίροβιτς), Γεόνγκ (70′ Σάλαϊ)

Όλιβερ Γκλάσνερ (πρ. Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Εντικά, Χασέμπε, Τούτα, Γιάκιτς, Σο (74′ Ρόντε), Τσάντλερ (65′ Τουρέ), Κόστιτς, Λίντστρομ (74′ Άτσε), Καμάντα, Μπορέ (85′ Ιλσάνκερ)