EURO 2020: Νίκη, με 1-0, κόντρα στη Σλοβακία πήρε η Σουηδία και βλέπει πρόκριση στην επόμενη φάση

Η Σουηδία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του 5ου ομίλου για το EURO 2020, πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Σλοβακία.

Από την άσπρη βούλα κατάφεραν να νικήσουν τον απίθανο Ντουμπράβκα, οι Σουηδοί, και εν τέλει να πάρουν τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Σλοβακία, αυξάνοντας τις πιθανότητες για πρόκριση στην επόμενη φάση του EURO 2020. Το πολύτιμο γκολ για του Σουηδούς πέτυχε ο Φόρσμπεργκ.

Ο αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο θα είναι από τα 45λεπτα που θα χαθούν γρήγορα από τη μνήμη μας. Το παιχνίδι ξεκίνησε νοθρά, με τις δύο ομάδες να έχουν ως προτεραιότητα να μην δεχθούν κάποιο τέρμα. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και η κατάληξη τους ήταν εκτός του τέρματος.

Αν χαρακτηρίζαμε κάποια ομάδα κυρίαρχη στο πρώτο μισό αυτή θα ήταν η Σουηδία, η οποία με τους Μπεργκ και Λάρσον, στο 3′ και 27′ αντίστοιχα, έφτασε πιο κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ανέβηκε με αμφότερες τις ομάδες να δημιουργούν κλασσικές ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα. Η πρώτη απειλή ανήκε στην ομάδα της Σλοβακίας, όπου στο 58ο λεπτό είδε τον Όλσεν να κάνει εκπληκτική επέμβαση και να αρνείται το γκολ στον Κούτσκα. Από εκεί και πέρα οι Σουηδοί ξεκίνησαν ένα επιθετικό κρεσέντο, φτάνοντας αρκετά κοντά στην επίτευξη τέρματος, με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα να δηλώνει πάντα παρών.

Η λύτρωση, όμως, δεν άργησε να έρθει για τους Σκανδιαναβούς. Στο 75′ ο Κουάισον τσίμπησε την μπάλα μετά την μπαλιά του Ίσακ και ο Ντουμπράβκα τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Φόρσμπεργκ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, δίνοντας το προβάδισμα στη χώρα του.

Το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης δεν είχε δραματικές αλλαγές. Οι Σουηδοί κυνήγησαν το δεύτερο τέρμα για να «κλειδώσουν» τη νίκη. Ενω Σλοβάκοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία για την ισοφάριση με το 1-0 να αποτελεί το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι ενεδεκάδες:

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (Μπένγκτσον 88′), Λάρσον, Όλσον (Κλάεσον 64′), Έκνταλ (Σβένσον 88′), Φόρσμπεργκ, Μπεργκ (Κουάισον 64′), Ισάκ.

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (Χαρασλίν 64′), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν (Χάντσκο 84′), Κούτσκα, Χροσόβφσκι (Ντούρις 84′), Κοτσελνίκ, Χάμσικ (Μπένσεν 75′), Μακ (Βάις 74′), Ντούντα.