ΤΟΤΕΝΑΜ - ΛΙΝΤΣ: «Ξύπνησε» στο β' μέρος και νίκησε με ανατροπή η ομάδα του Κόντε(vids)

Την πρώτη της νίκη με τον Ιταλό τεχνικό στον πάγκο πέτυχε η ομάδα του Λονδίνου επικρατώντας εντός έδρας 2-1 της Λιντς που προηγήθηκε στο πρώτο μέρος

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην απόλυτα ανώτερη Λιντς η Τότεναμ νίκησε 2-1 εντός έδρας πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη με τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο.

Στο πρώτο μέρος τα «παγώνια» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και ουκ ολίγες σημαντικές στιγμές. Απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 2′ με τον  Φίλιπς να υποχρεώνει τον Γιορίς σε δύσκολη επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα σειρά του Ντάλας να κάνει σουτ που έστειλε την μπάλα ελάχιστα μακριά από το δοκάρι του Γάλλου γκολκίπερ. Με τους Λονδρέζους να αμύνονται και να αδυνατούν να δημιουργήσουν  προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα μέχρι το 21′ όταν ο μεγάλος τους γκολτζής Κέιν απέτυχε να κάνει κοντρόλ μετά από καλή πάσα  του Σον στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Με τους οπαδούς της Τότεναμ, που είχαν νωρίτερα δημιουργήσει εξαιρετική ατμόσφαιρα, να απογοητεύονται όλο και περισσότερο η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έφθασε για μία ακόμα φορά κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Φόρσοου  δεν βρήκε για λίγα εκατοστά στόχο. Το 0-1 έγινε τελικά στο 44′ με τον Τζέιμς να αξιοποιεί τη σέντρα του Χάρισον από κοντά για το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λιντς.

Με το καλησπέρα στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι που απέτυχαν να στείλουν την μπάλα στο στόχο στα έξι τελευταία ημίχρονα (στο β’ μέρος του ματς με τη Γουέστ Χαμ , σ’ όλοκληρο το παιχνίδι κόντρα σε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον και το πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα) έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Κέιν να αδυνατεί να αξιοποιήσει την έξοχη πάσα του Μόουρα  καθώς απέκρουσε ο Μεσλιέρ  με το πόδι ενώ με τη σειρά τους οι  φιλοξενούμενοι ένα λεπτό αργότερα έφθασαν κοντά σε 2ο γκολ με τον σκόρερ τους να αναγκάζει τον Γιορίς σε πολύ δύσκολη επέμβαση. Το πινγκ-πονγκ των ευκαιριών  συνεχίστηκε με το σουτ του Σον και την κόντρα στο σώμα του Γιορέντε να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Η  ομάδα του Λονδίνου έφθασε στην ισοφάριση στο 57′ με τον Χόιμπιερ να στέλνει με σουτ την μπάλα στα δίκτυα μετά από πάσα του Μόουρα.

Ήταν το 8ο γκολ που δέχθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα στα πρώτα 15 λεπτά του β’ μέρους σε 15 αγώνες εφέτος στο πρωτάθλημα Περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη ομάδα.Οι πρωτευουσιάνοι συνέχισαν να απειλούν και είχαν δύο ακόμα ευκαιρίες με τους Κέιν και Ντέιβις. Η ανατροπή ήρθε στο 68′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ντάιερ και κόντρα η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι για να αντιδράσει πιό γρήγορα όλων ο Ρεγκιλόν και να την στείλει στα δίκτυα.

Στη συνέχεια η Τότεναμ είχε ξανά τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι με τον Σον να μην βρίσκει στόχο με δυνατό μακρινό σουτ στο 80′. Τίποτε δεν άλλαξε ως το φινάλε  και η νικήτρια έφθασε τους 19 βαθμούς και ανέβηκε στην 7η θέση  ενώ η αντίπαλος της έμεινε στους 11 και είναι 17η.

TOTENAM: Γιορίς,Τανγκάνγκα (79′ Σάντσες), Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Χόιμπιερ, Ρεγκιλόν (82′ Σεσενιόν), Γουίνκς, Μόουρα, Κέιν (88′ Ντέλε Άλι)

ΛΙΝΤΣ: Μεσλιέρ,Κούπερ, Στρούικ, Φίλιπς, Γιορέντε, Χάρισον , Τζέιμς, Ντάλας, Κλιχ (43′ Φίρπο), Φόρσοου ( 72′ Ρόμπερτς), Γκέλχαρτ (87΄ΜακΚίνστρι)