ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τα highlights του πρώτου ημιχρόνου (vids)

Όσα έγιναν στο πρώτο 45λεπτο στο ΟΑΚΑ για το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό! Δείτε τα βίντεο…

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ντέρμπι του ΟΑΚΑ, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, με τους φιλοξενούμενους πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα να παίρνουν προβάδισμα με εκπληκτικό τέρμα του Αγκιμπού Καμαρά.

Στο γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων βρήκαν άμεσα απάντηση οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη, στο 14ο λεπτό. Ο Πέτρος Μάνταλος, από τα δεξιά, πραγματοποίησε μία σέντρα ακριβείας βρίσκοντας τον Αραούχο, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους «κιτρινόμαυρους». Σε αυτό το γκολ, ευθύνη φέρει ο Βατσλίκ, ο οποίος δεν έχει κάνει σωστή έξοδο με τον παίκτη της ΑΕΚ να τον προλαβαίνει.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ισοφάριση της ΑΕΚ, προσπάθησε να πάρει ξανά το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, σε μία από τις επιθέσεις τους, έβγαλαν σε πολύ καλή θέση τον Λαλά, ο οποίο εξαπέλυσε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση και να αποσοβεί το 2-1.

Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρουν ξανά το γκολ για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Στο 34ο λεπτό, ο Λαλά έβγαλε μία πολύ καλή πάσα στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και να πλασάρει τον Στάνκοβιτς, διαμορφώνοντας το 2-1.

Στη φάση αυτή η ΑΕΚ διαμαρτύρεται, καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Βράνιες πέφτει στην περιοχή. Η φάση αυτή ελέγχθηκε, μετά την επίτευξη του γκολ, με τον VAR να καταλογίζει κανονικά το γκολ του Ολυμπιακού χωρίς να βλέπει κάτι μεμπτό στη φάση αυτή.