ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τα highlights του «διπλού» εκτόξευσης του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ (vids)

Όσα έγιναν στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ για το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό! Δείτε τα βίντεο…

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ντέρμπι του ΟΑΚΑ, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, με τους φιλοξενούμενους πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα να παίρνουν προβάδισμα με εκπληκτικό τέρμα του Αγκιμπού Καμαρά.

Στο γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων βρήκαν άμεσα απάντηση οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη, στο 14ο λεπτό. Ο Πέτρος Μάνταλος, από τα δεξιά, πραγματοποίησε μία σέντρα ακριβείας βρίσκοντας τον Αραούχο, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους «κιτρινόμαυρους». Σε αυτό το γκολ, ευθύνη φέρει ο Βατσλίκ, ο οποίος δεν έχει κάνει σωστή έξοδο με τον παίκτη της ΑΕΚ να τον προλαβαίνει.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ισοφάριση της ΑΕΚ, προσπάθησε να πάρει ξανά το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, σε μία από τις επιθέσεις τους, έβγαλαν σε πολύ καλή θέση τον Λαλά, ο οποίο εξαπέλυσε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση και να αποσοβεί το 2-1.

Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρουν ξανά το γκολ για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Στο 34ο λεπτό, ο Λαλά έβγαλε μία πολύ καλή πάσα στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και να πλασάρει τον Στάνκοβιτς, διαμορφώνοντας το 2-1.

Στη φάση αυτή η ΑΕΚ διαμαρτύρεται, καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Βράνιες πέφτει στην περιοχή. Η φάση αυτή ελέγχθηκε, μετά την επίτευξη του γκολ, με τον VAR να καταλογίζει κανονικά το γκολ του Ολυμπιακού χωρίς να βλέπει κάτι μεμπτό στη φάση αυτή.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά, θέλοντας να «κλειδώσουν» το παιχνίδι αποκτώντας μία διαφορά ασφαλείας. Πριν την συμπλήρωση των 10λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Μασούρας είδε το σουτ του εκτός περιοχής να αποκρούεται από το Στάνκοβιτς με τα ακροδάχτυλα.

Οι γηπεδούχοι, όμως, έβγαλαν αντίδραση στην «ερυθρόλευκη» υπεροχή… Πήραν τη μπάλα στα πόδια τους, δημιούργησαν ευκαιρίες, με τον Ολυμπιακό να δίνει χώρο στους Αραούχο και Μάνταλο. Στο 65ο λεπτό, η Ένωση έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Άμπραμπατ να πραγματοποιεί μία πολύ καλή ενέργεια εντός της μεγάλης περιοχής και το σουτ του να αποκρούεται από τον Τσέχο τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Πέντε λεπτά αργότερα, ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες του Γιαννίκη, κατάφεραν να το κάνουν οι παίκτες του Μαρτίνς. Ένα λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, από τον Μοχαμάντι, έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος πέρασε τον Στάνκοβιτς και πέτυχε το 3-1, κάνοντας δύο τα προσωπικά του τέρματα.

Την αδράνεια της ΑΕΚ, μετά το τρίτο τους γκολ, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν ξανά οι «ερυθρόλευκοι». Με διπλή ευκαιρία από τον Μαντί Καμαρά δεν κατάφεραν να κάνουν το 4-1. Αρχικά το σουτ του παίκτη από τη Γουινέα αποκρούστηκε από τον Στάνκοβιτς, ενώ το δεύτερο σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του πορτιέρε της ΑΕΚ.

Μετά τον Ελ Αραμπί, δύο τα προσωπικά του τέρματα έκανε και ο Αραούχο στο παιχνίδι, όταν στο 79′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μασούρα και με εξαιρετικό βολέ, έβαλε… φωτιά στο ματς μειώνοντας σε 3-2 για την ΑΕΚ.