ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΠΑΟΚ 2-0: Ανάσταση στο Περιστέρι, «κηδεία» για τον ΠΑΟΚ... δια χειρός Κουλούρη!

Με σκόρερ τον Ευθύμη Κουλούρη, ο Ατρόμητος πήρε την πρώτη του νίκη και πέταξε τον ΠΑΟΚ μακριά από την κούρσα τίτλου

Με ένα παιδί που έχει μεγαλώσει στις ακαδημίες του ΠΑΟΚ, τον Ευθύμη Κουλούρη, ο Ατρόμητος «αναστήθηκε» επικρατώντας με 2-0 του Δικεφάλου του βορρά, καθώς πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «ασπρόμαυροι» έμειναν πίσω στη μάχη του τίτλου, σε μια εμφάνιση πολύ μακριά από την τελευταία του, στη Λεωφόρο.

Στο ξεκίνημά της, η αναμέτρηση είχε αργό τέμπο και αρκετά φάουλ, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή αλλά να δυσκολεύεται να φτάσει στη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου, κάτι που συνέβη κυρίως με στατικές φάσεις. Η κάθε ομάδα είχε την πρώτη της ευκαιρία με γέμισμα. Στο 5’ ο Κρέσπο αστόχησε από πλεονεκτική θέση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, και στο 21’ ο Μουνίθ αστόχησε με τη σειρά του σε κεφαλιά εντός μικρής περιοχής.

Όσα δεν έφερε ο χρόνος τα έφερε το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους και το πρώτο των καθυστερήσεων. Στο 45’ ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με τον Ευθύμη Κουλούρη να τελειώνει αντεπίθεση που ξεκίνησε μετά από λάθος του Κούρτιτς. Στην πρώτη φάση που έκανε ο Δικέφαλος με τη σέντρα, ο Κούρτιτς έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει καθώς αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει μπει πιο σοβαρός, πιο πιεστικός και με ξεκάθαρη διάθεση να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 51, Καντουρί, Άκπομ και Βαρέλα χάνουν διαδοχικές μοναδικές ευκαιρίες στην ίδια φάση, με τον Στρούγγη να αποκρούει στη γραμμή τη κεφαλιά του Άκπομ, και τον Γιαννιώτη να βγάζει με το κεφάλι το σουτ του Βαρέλα! Η πρώτη κίνηση του Λουτσέσκου ήταν η παρουσία του Μουργκ και Σίντκλεϊ στη θέση των Σβαμπ και Ροντρίγκο σε μια προσπάθεια να φέρει στο παιχνίδι παίκτες που μπορούν να φέρουν τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή.

Στο 65’ ο Βαρέλα έκανε αγκωνιά στον Κουλούρη, ο Ευαγγέλου χρειάστηκε να συμβουλευτεί το video για να υποδείξει την παράβαση και ο επιθετικούς του Ατρομήτου νίκησε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 2-0 (στο 68’). Στο 71’ ο ΠΑΟΚ έχασε νέα ευκαιρία, με την κεφαλιά του Βαρέλα να περνάει άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ άλλαξε σχηματισμό και για πρώτη φορά έπαιξε 4-4-2, με τον Σφιντέρσκι να παίρνει τη θέση του Μπίσεσβαρ.

Ο Ατρόμητος, έχοντας φροντίσει να κόψει την (όποια) φόρα του ΠΑΟΚ με το δεύτερο γκολ, είχε πλέον απέναντί του μια ομάδα που με ανορθόδοξο τρόπο έψαχνε κάποια τελική προσπάθεια.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κυβρακίδης (84’ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης (73’ Ντένις), Μουνίθ (84 Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (77’ Κλωναρίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο (62’ Σίντκλεϊ), Κούρτιτς, Σβαμπ (62’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς, Καντουρί (81’ Εσίτι), Μπίσεσβαρ (73’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.