ΣΕΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ - ΑΝΤΒΕΡΠ 2-1: Ήττα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού και -7 από την κορυφή

Οι γηπέδουχοι σταμάτησαν το σερί νικών της Αντβέρπ επικρατώντας με 2-1.

Η Σεντ Τρούιντεν κέρδισε με 2-1 την Αντβέρπ μέσα στο «Στάγιεν» για την 15η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος και έβαλε τέλος στο σερί νικών που είχε ξεκινήσει να χτίζει η αντίπαλος του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε έξι λεπτά, όταν ο Χαγιάσι άνοιξε το σκορ στο 31′ και ο Κοϊτά διπλασίασε τα τέρματά τους στο 37ο λεπτό. Η Αντβέρπ βελτίωσε αρκετά την παρουσία της στο δεύτερο μέρος, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Σαματά στο 82′.

Η ήττα αυτή έβαλε τέλος στο μικρό σερί νικών που είχε ξεκινήσει να χτίζει η αντίπαλος του Ολυμπιακού και τον οδήγησε στο -7 από την κορυφή μετά την πομπώδη νίκη που πέτυχε η Ουνιόν ΣενΖιλουάζ με 7-1 στην έδρα της Οστάνδης.

Σεντ Τρούιντεν (πρ. Μπερντ Χόλερμπαχ): Σμιντ, Λέιστνερ, Τεϊσέιρα, Λαβαλέε, Χασιόκα, Κοϊτά (77′ Κακάσε), Ντε Ρίντερ (84′ Ντούρκιν), Κονατέ, Μπρουλς, Σουζούκι (90+2′ Μπαλονγκό), Χαγιάσι (85′ Χάρα)

Αντβέρπ (πρ. Μπράιαν Πρίσκε): Μπουτέζ, Ντε Λαέτ, Βάινς, Ένγκελς, Σεκ, Βερστράετε, Γιουσούφ (46′ Φίσερ), Ναϊνγκολάν, Μπένσον (72′ Εντβομό), Μπαλικβίσα (63′ Σαματά), Φρέι (79′ Εγκεστάιν)