EURO 2020: Πολύτιμο βαθμό, με σκορ 1-1 κόντρα στην Κροατία, πήρε η Τσεχία που αυξάνει τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση

Ισόπαλες, με σκορ 1-1, αναδείχθηκαν Κροατία και Τσεχία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του 4ου ομίλου για το EURO 2020.

Μια ισοπαλία με σκορ 1-1, που δεν χάλασε καθόλου τους Τσέχους αλλά κατέστρεψε τα όνειρα των Κροατών, στο αναμεταξύ τους παιχνίδι είχε το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής του 4ου ομίλου για το EURO 2020. Η ισοπαλία αυτή φέρνει πιο κοντά στην Τσεχία την πρόκριση στα knock-out, ενώ εξανεμίζει τις ελπίδες της Κροατίας. Τα γκολ οι Σικ με πέναλτι και Πέρισιτς με σουτ.

Ο αγώνας:

Η σέντρα στο παιχνίδι βρήκε και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο πολύ δυναμικά. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω με τις δύο εθνικές να προσπαθούν να βρουν τρόπους να «ανοίξουν» την αντίπαλη άμυνα.

Την πρωτοβουλία στις κινήσεις την είχε, κατά κύριο λόγο, η Τσεχία παρά το γεγονός ότι η Κροατία «καιγόταν» για βαθμούς, έχοντας στην… πλάτη της την ήττα της πρεμιέρα από τους Άγγλους. Η ομάδα του Σιλχάβι, αν και βρήκε τρόπους να απειλήσει την εστία του Λιβάκοβιτς, δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα.

Όμως, στο 33ο λεπτό η παρέμβαση του VAR ήταν καταλιτική για την έκαβαση του ημιχρόνου, αφού έστειλε τον διαιτητή να εξετάσει ένα βίαιο μαρκάρισμα του Λόβρεν πάνω στον Σικ και εν τέλει να καταλογίσει το πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σικ ήταν ο εκτελεστής του πέναλτι και χωρίς να αστοχήσει έκανε το 1-0.

Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα οι Κροάτες προσπάθησαν να βρουν απάντηση στο εύστοχο πέναλτι του Σικ, με τον Ρέμπιτς, αλλά δεν τα κατάφεραν και το 1-0 παρέμεινε σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου οι Κροάτες μπήκαν στα… κόκκινα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 47′ με ένα σουτ του Ίβαν Πέρισιτς, το οποίο ήταν αδύνατο να εξουδετερώσει ο Βάτσλικ. Έτσι, έχοντας αποκτήσει και πάλι άγρια μορφή το παιχνίδι, μετά την γρήγορη ισοφάριση, οι δύο εθνικές προσπάθησαν εκ νέου να δημιουργήσουν για την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος.

Ωστόσο, το γκολ της ισοφάρισης ακολούθησαν λίγες ευκαιρίες και κανένα γκολ. Καμία εθνική δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ, με όλες τις ευκαιρίες να περνούν εκτός εστίας. Οι αλλαγές συστημάτων, καθώς και οι βοήθειες από τον πάγκο δεν ήταν αρκετές και το 1-1 παρέμεινε τελικό σκορ.

Οι ενδεκάδες:

Κροατία (Ζλ. Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς (Μπρόζοβιτς 87′), Μόντριτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς, Μπρέκαλο (Ιβάνουσεκ 45′), Ρέμπιτς (Πέτκοβιτς 45′).

Τσεχία (Γ. Σιλχάβι): Βάτσλικ, Κούφαλ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπορίλ, Σούτσεκ, Χόλες (Κραλ 64′), Μάζοπουστ (Χλόζεκ 64′), Νταρίντα (Μπαράκ 87′), Γιάνκτο (Σέβτσικ 74′), Σικ (Κρμέντσικ 74′).