ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ: Ένας game changer... πολυτελείας για τον Παναθηναϊκό

O 33χρονος Βραζιλιάνος μέσος έδειξε στα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ και την Λαμία πως μπορεί να είναι ο παίκτης που αναζητούσε ο Γιοβάνοβιτς για να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει τη διαφορά, όταν οι καταστάσεις το απαιτούν.

Ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε το βράδυ της Δευτέρας (23/11) να πετύχει το πρώτο του διπλό εκτός Αττικής μετά από σχεδόν ένα χρόνο επικρατώντας με 3-1 επί της Λαμίας και μάλιστα με ανατροπή.

Οι «πράσινοι» δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι ακόμα μετά την ισοφαρίση που ήρθε από το σουτ του Λούντκβιστ, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ για να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους. Κάπου εκεί ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να καλέσει από τον πάγκο του τον Μαουρίσιο και τον Αϊτόρ κάνοντας ουσιαστικά το all-in για τη νίκη.

Ο Βραζιλιάνος μέσος ήταν τρομερά επιδραστικός στο παιχνίδι από το 77ο λεπτό που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κι έπειτα έχοντας συμμετοχή και στα δύο τέρματα της ομάδας του. Πρώτα, κέρδισε το πέναλτι στο 86ο λεπτό, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μακέντα δίνοντας στο «τριφύλλι» το προβάδισμα.

Το πέναλτι, όμως, αυτό ήταν αποτέλεσμα της οξυδέρκειας που διαθέτει ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής. Βλέπετε ο Μαουρίσιο δέχεται την πάσα από τον Χουάνκαρ μέσα στην περιοχή και αντί να πάει να κοντρολάρει, όπως θα έκαναν οι περισσότεροι παίκτες στην θέση του, αποφασίζει βλέποντας τον αμυντικό να κινείται προς την μπάλα και το μέρος του να βάλει το πόδι του για να την καλύψει κοντρολάροντας ταυτόχρονα με το άλλο πόδι με αποτέλεσμα να δεχθεί την κλωτσιά και να κερδίσει το πέναλτι.

Και αφότου ξεκλείδωσε το παιχνίδι για τους «πράσινους», έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα ολοκληρώνοντας με τον ιδανικό τρόπο την εξαιρετική αντεπίθεση που έβγαλε ο Παναθηναϊκός στο 87ο λεπτό διαμορφώντας ο ίδιος με κοντινό πλασέ το 3-1.

Και το χθεσινό παιχνίδι δεν είναι η πρώτη φορά που ο Βραζιλιάνος με την είσοδό του φέρνει τις λύσεις που χρειάζεται η ομάδα. Στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Μαουρίσιο μπήκε στο παιχνίδι στο 58ο λεπτό κι ένα λεπτό αργότερα με υπέροχο συρτό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Και λίγο έλειψε να φέρει τον Παναθηναϊκό και σε θέση οδηγού, όταν στο 73ο λεπτό έπιασε την κεφαλιά από την σέντρα του Χατζηγιοβάνη ανενόχλητος από τα όρια της μικρής περιοχής, αλλά αστόχησε.

Η ικανότητα αυτή του «Μάου» να προσφέρει στην ομάδα λύσεις στο σκοράρισμα, αλλά και στην δημιουργία της ομάδας τον έχει μετατρέψει σ’ έναν τρομερό game changer στα χέρια του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος εδώ και καιρό αναζητούσε έναν παίκτη να έρχεται από τον πάγκο και να του δίνει πράγματα, όταν το απαιτούσε η ροή του αγώνα.

Αυτό φαίνεται πως είναι κάτι που βοηθάει και το παιχνίδι του 33χρονου μέσου, αφού όσο πιο φρέσκος είναι τόσο περισσσότερα έχει να δώσει στην ομάδα, αφού είναι άλλο να μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας ήδη 45 αγωνιστικά λεπτά στην πλάτη του και άλλο π.χ. στο 60ο λεπτό με τους αντιπάλους να είναι πιο κουρασμένοι νοητικά, αλλά και άποψη φυσικής κατάστασης.

Προσοχή! Κανείς δεν λέει πως ο Μαουρίσιο δεν είναι καλός όταν αγωνίζεται ως βασικός, αλλά πως είναι καλύτερος όταν έρχεται στο ματς από τον πάγκο.

Μην λησμονούμε πως έχει πλέον γίνει ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας με τρία γκολ, εκ των οποίων τα δύο (και η μία ασίστ που έχει) έχουν έρθει σε ματς στα οποία χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή, δηλαδή με τον ΠΑΟΚ εντός και την Λαμία εκτός.

Η επιδραστικότητα, λοιπόν, αυτή που διαθέτει ο Βραζιλιάνος όταν εισέρχεται από τον πάγκο είναι πολύ αυξημένη σε σχέση με εκείνη που παρουσιάζει όταν ξεκινάει το παιχνίδι κι αυτό το γεγονός έχει καταδείξει στον Σέρβο προπονητή του Παναθηναϊκού πως το σκεπτικό που ακολουθεί στα τελευταία παιχνίδια, φέρνοντάς από τον πάγκο αντί να τον ξεκινάει ως βασικό, είναι το καλύτερο τη δεδομένη στιγμή. Αυτό συμβαίνει επειδή ο συγκεκριμένος τρόπος διαχείρισής του Μαουρίσιο όχι μόνο μεγιστοποιεί την απόδοσή του, αλλά θεραπεύει και την παθογένεια που είχαν οι «πράσινοι» στα προηγούμενα παιχνίδια τους, όπου δεν έβρισκαν λύσεις από τον πάγκο τους, όταν το είχαν ανάγκη.