ΜΑΛΜΕ - ΖΕΝΙΤ 1-1: Οι Ρώσοι «κλείδωσαν» την τρίτη θέση (vid)

Η Ζενίτ πήρε μία σημαντική ισοπαλία στην Σουηδία και έτσι πήρε το «εισητήριο» για τα μπαράζ για τη φάση των 16 του Europa League, όπου ενδέχεται να βρεθεί και ο Ολυμπιακός

Η Ζενίτ έφυγε από την Σουηδία με σκορ 1-1 κόντρα στην Μάλμε για την 5η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Champions League και έτσι εξασφάλισε την 3η θέση που οδηγεί στα μπαράζ για τη φάση των 16 του Europa League.

Αμφότερες οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με μέτριο ρυθμό, με την Ζενίτ να κυνηγά πιο έντονα το γκολ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να εκμεταλλευτεί σωστά τις στημένες φάσεις.Από την άλλη, η Μάλμε έκανε καλό passing game, με τους παίκτες να διατηρούν την κατοχή της μπάλας με μια σειρά από πάσες, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να ξεκινήσουν την επίθεση τους.

Λίγο πριν το 20΄, ο Κλαουντίνο είχε ευκαιρία αφού πήρε μια πάσα, ζύγισε το σουτ του από την άκρη της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 28΄, με τον Ριεκς να κοντρολάρει ωραία μια φοβερή πάσα στην άκρη της περιοχής και στέλνει ένα σουτ στην κάτω δεξιά γωνία με χαρακτηριστικό τρόπο.

Η Ζενίτ κελίστηκε πίσω μετά το γκολ και στο 38′, ο Καραβαεβ χαράμισε μια καθαρή ευκαιρία έξω από την περιοχή καθώς στέλνει την μπάλα, μετά από μια επαναφορά, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Το δεύτερo ημίχρονο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ρεσιτάλ… ατυχίας για τη Ζενίτ, η οποία έχασε πέναλτι στο 52′ και δέκα λεπτά αργότερα, ωραίο γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η κακοδαιμονία δεν τελειώσε εκεί, αφού στο 86′ οι Ρώσοι έμειναν με 10 παίκτες. Η τύχη ωστόσο χαμογέλασε στο.. τέλος για τους φιλοξενούμενους, αφού με πέναλτι στο 90+2′, κατάφεραν να αποσπάσουν την ισοπαλία.

Μάλμε (Γιαν Νταλ Τόμασον): Ντάλιν, Λάρσον, Αχμέντχοτζιτς, Μπρόρσον, Μοισάντερ, Πένα (78′ Ρακίπ), Ινοσέντ, Λεβίτσκι, Ρικς, Μπιρμάντσεβιτς (69’ Όλσον), Τσόλακ

Ζενίτ (Σεργκέι Σέμακ): Κερζακόβ, Τσιστιακόβ, Λόβρεν (46’ Ερόκιν), Ρακίτσκι, Σάντος, Γουεντέλ, Καραβάεβ, Μάλκομ (90+4‘ Κρούγκοβοϊ), Κλαουντίνιο (46’ Μόστοβοϊ), Μπάριος, Τζιούμπα