ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-2 : Σβηστή πρόκριση στο χιονισμένο Ολιμπίνσκι (highlights)

Η Μπάγερν Μονάχου δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ντινάμο Κιέβου την οποία φιλοδώρισε με δύο τέρματα και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» ως πρώτη στον όμιλο.

Τι και αν προερχόταν από ήττα κόντρα στην Άουγκσμπουργκ η Μπάγερν Μονάχου έβαλε ξανά το ευρωπαϊκό της κοστούμι και πήρε πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League κάνοντας το 5/5 στον όμιλο. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ντινάμο Κιέβου την οποία φιλοδώρισε με δύο τέρματα στο χιονισμένο Ολιμπίνσκι, με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει ένα ακόμη εντυπωσιακό τέρμα.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε δυναμικά το ματς βάζοντας τους Ουκρανούς στην περιοχή τους. Η «Βαυαρική» μηχανή δεν πτοήθηκε από το κρύο και δούλεψε στα κόκκινα για περίπου ένα εικοσάλεπτο, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Την αρχή έκανε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με τον Πολωνό να σκοράρει ένα ακόμη τέρμα. Αυτή τη φορά το γκολ του 32χρονου ήταν άκρως εντυπωσιακό, καθώς βρέθηκε στην περιοχή, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, με την μπάλα να παίρνει ύψος και τον Λέβα να σηκώνεται και με ένα ψαλιδάκι να εκτελεί τον Μπούστσαν για το 1-0.

Μάλιστα ο 32χρονος φορ έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε εννέα συνεχόμενα παιχνίδια στο Champions League πάνω από μια φορά. Η άλλη φορά που το είχε κάνει ήταν τον Αύγουστο του 2020.

Η Ντινάμο προσπάθησε να απαντήσει λίγο αργότερα. Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου βγήκε στην αντεπίθεση στο 29′, μία από τις λίγες φορές που κατάφερε να φύγει στο χώρο, με τον Τσιγκάνκοφ να κάνει κάτι σαν σουτ και τον Μάνουελ Νόιερ να κάνει τσαφ στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα και να τον σώζει το δοκάρι.

Και αφού τη γλίτωσε η Μπάγερν πέτυχε και δεύτερο τέρμα λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Κίνγκσλεϊ Κομάν. Οι παίκτες του Νάγκελσμαν γύρισαν ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή των Ουκρανών, με τον Τολισό να κάνει την πάσα στην περιοχή, τον Μίλερ να την αφήνει να περάσει και τον Κομάν να πλασάρει τον Μπούστσαν για το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική υπόθεση καθώς η Μπάγερν μπήκε χαλαρά με σκοπό να διαχειριστεί το αποτέλεσμα. Κάτι που της κόστισε στη διάρκεια, καθώς η Ντινάμο προσπάθησε να αντιδράσει. Τελικά τα κατάφερε, αφού μείωσε με τον Γκαρμάς στο 70′. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έκαναν ωραία συνεργασία, με τον Τσιγκάνκοφ να δίνει την ασίστ και τον Ουκρανό που είχε περάσει ως αλλαγή να κάνει το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά η Ντινάμο προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα έμενε τελευταία με μόλις ένα βαθμό. Είχε αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσε να βρει το γκολ όμως δεν τα κατάφερε και έτσι θα διεκδικήσει την τελευταία αγωνιστική το εισιτήριο για το Europa League.

Eνδεκάδες:

Ντινάμο Κιέβου: Μπούστσαν, Σιρότα, Γκεντζιόρα, Ζαμπάρνι, Μικολένκο, Σίντορτσουκ, Σπαρένκο, Τσινγκάνκοφ, Μπουγιάλσκι, Ντε Πένια, Σικουρίν

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Νιανζού, Ερνάντεζ, Παβάρ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Τολισό, Κομάν, Μίλερ, Λεβαντόφσκι, Σανέ