SUPER LEAGUE 2 BOΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Εξάρα για την Ξάνθη - Νίκη για ΑΕΛ με 2-0 επί του Πανσερραϊκού (highlights)

Η Ξάνθη δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην αδύναμη Καβάλα και την φιλοδώρισε με έξι τέρματα, ενώ η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στον Πανσερραϊκό και πάτησε στη δεύτερη θέση.

Με νίκη συνέχισε η Ξάνθη αφού συνάντησε την αδύναμη Καβάλα των ειδικών συνθηκών, την οποία φιλοδώρισε με έξι τέρματα. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2′ ο Αναστάσιος Δημητριάδης και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιμπραϊμι έκανε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης στο 14′ έκανε το 3-0, ενώ στο 24′ η Ξάνθη πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Τζινσάρι. Στο 31′ ο Μανώλης Φάζος έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 5-0.

Η Ξάνθη κατέβασε ρυθμούς στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Φάζο να σκοράρει ένα ακόμη τέρμα για το 6-0 στο 70′.

Τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες πανηγύρισε η ΑΕΛ εντός έδρας επί του Πανσερραϊκού, με το γκολ του Ακούνια από το 44′ με εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το σκορ του αγώνα. Το 2-0 έκανε ο στο 90+5′.

Στις νίκες επέστρεψε ο Αλμωπός Αριδαίας αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του Πιερικού με 3-1. Το σκορ άνοιξε στο 41′ ο Δημήτρης Γιοκούδης ενώ στο 51′ ο Χρήστος Ρόβας έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Αλέξανδρο Ζαφειράκη δύο λεπτά αργότερα και ξαναμπήκαν στο ματς, όμως τελικά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Έτσι ο Αλμωπός βρήκε και τρίτο γκολ ξανά με τον Ρόβα λίγο πριν το τέλος του αγώνα και διαμόρφωσε το 3-1.

Την πρώτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου στην έδρα του κόντρα στον Απόλλων Πόντου με 3-2. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς από το πρώτο λεπτό και πήραν προβάδισμα με δύο τέρματα, με τον Όσκαρ Σιάφα να σκοράρει στο πρώτο μόλις λεπτό και πέντα λεπτά αργότερα να βάζει και δεύτερο γκολ.

Ο Σκοπελίτης στο 53′ έκανε το 3-0 και έδειξε ουσιαστικά να τελειώνει το ματς. Όμως ποι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά με τον Καλογέρη στο 57′, ενώ στο 87′ ο Δαλιανόπουλος έκανε το 3-2 και έβαλε ξανά την ομάδα του στον αγώνα.

Ο Ηρακλής αν και έμεινε από το 33′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κωστούλα, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα απέναντι στα Τρίκαλα εκτός έδρας και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας.

Απομένει ένα ακόμη ματς για να ολοκληρωθεί η αγωνιστική, αυτό της Νίκης Βόλου με την Αναγέννηση Κρδίτσας.

Η Βέροια συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς πήρε το ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ Β’ με ανατροπή με 2-1 και παρέμεινε μόνη πρώτη.