ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 2-1: «Κατάπιε» την Παρί και καπάρωσε την πρωτιά στον όμιλο (vids)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο με εκπληκτική εμφάνιση έκανε την ανατροπή και με το τελικό 2-1 η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, «κλειδώνοντας» την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο…

Από το πρώτο λεπτό στο ματς, οι «πολίτες» είχαν τον πρώτο λόγο στο ματς. Είχαν την μπάλα στα πόδια τους, απειλώντας την εστία του Κέιλορ Νάβας, καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασαν δις κοντά στο γκολ, αρχικά με το σουτ του Μαχρέζ το οποίο απέκρουσε ο Χακίμι πριν καταλήξει στα δίχτυα και στη συνέχεια με το σουτ του Γκουντογκάν να σταματάει στο δοκάρι της εστίας των Παριζιάνων.

Στις ευκαιρίες που δημιούργησε και αστόχησε, όμως, η Σίτι στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκε μπροστά στην εστία των γηπεδούχων και με τον Εμπαπέ, στο 50′, πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι.

Βέβαια, η ομάδα του Μάντσεστερ δεν σταμάτησε να παίζει κυριαρχικό ποδόσφαιρο απέναντι στους Παριζιάνους και δύο λεπτά μετά την ολοκλήρωση της μίας ώρας παιχνιδιού πήρε αυτό που δικαιούταν με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να ευστοχεί προ κενής εστίας και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Το τέρμα της ισοφάρισης ανέβασε εκ νέου το ηθικό το ηθικό των γηπεδούχων! Ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό τους και στο 77′ ανέτρεψαν το σκορ, με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το υπέροχο γύρισμα του Μπερνάρντο Σίλβα, μετά την σέντρα του Κανσέλο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Κανσέλο, Ντίας, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Ρόντρι, Σίλβα, Στέρλινγκ, Μάχρεζ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Κιμπεπέ, Μαρκίνιος, Μέντες, Χακίμι, Ερέρα, Παρέδες, Γκέιγ, Νεϊμάρ, Μέσι, Εμπαπέ

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ – ΛΕΙΨΙΑ 0-5

Η Λειψία, έχοντας τεράστιο βαθμολογικό κίνητρο, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μόνο στόχο τη νίκη, που θα την έφερνε ξανά στην τρίτη θέση του ομίλου.

Μάλιστα, πριν ολοκληρωθεί το εικοσάλεπτο στο παιχνίδι, οι «ταύροι» είχαν ήδη δύο τέρματα προβάδισμα με τον Ενκουνκού στο 12′ να ανοίγει το σκορ και τον Φόρσμπεργκ στο 18ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διπλάσιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Βέβαια, η γερμανική ομάδα, βλέποντας την Κλαμπ Μπριζ αρκετά σοκαρισμένη μετά το 2-0, συνέχισε να πιέζει θέλοντας να πετύχει κι άλλα τέρματα. Αυτό κατάφερε, λίγο αργότερα, με τον Αντρέ Σίλβα να πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ομάδας του, με πολύ ωραία κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ανχελίνιο.

Πριν τελειώσει το πρώτο 45λεπτο η ομάδα της Λειψίας επεφύλασσε ακόμα ένα τέρμα στους Βέλγους, με τον Φόρσμπεργκ να πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό τελείωμα και να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με τέσσερα τέρματα προβάδισμα.

Με την υπόθεση νίκη να είχε τελειώσει, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές αλλαγές. Μόνο ο Ενκουνκού στα «χασομέρια του παιχνιδιού έκανε πέντε τα τέρματα της ομάδας του και δύο τα προσωπικά του τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Βαν ντερ Μπρεμπτ, Χέντρι, Ενσοκί, Κλίντον Μάτα, Μπαλάντα, Βανάκεν, Ντε Κετελέρε, Λανγκ, Σογουά, Ντοστ

ΛΕΙΨΙΑ: Μαρτίνες, Ανχελίνιο, Γκβαρντιόλ, Κλόστερμαν, Μουκιέλε, Λάιμερ, Καμπλ, Φόρσμπεργκ, Ενκουνκού, Μπρόμπι, Σίλβα