UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Νίκη... μισή πρόκριση για Ίντερ - «Κλείδωσε» την πρωτιά ο Άγιαξ (vids)

Νίκες για Ίντερ και Άγιαξ είχε το πρώτο «πιάτο» της Τετάρτης για την 5η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League…

Νίκη με την οποία κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο πήρε ο Άγιαξ, πραγματοποιώντας μία ακόμα ανατροπή κόντρα στην Μπεσίκτας, με σκορ 2-1. Το «τρίποντο» της νίκης πήρε και η Ίντερ επί της Σαχτάρ, χάρη σε ένα εκπληκτικό 6λεπτο του Τζέκο, από το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό 2-0.

ΙΝΤΕΡ – ΣΑΧΤΑΡ 2-0

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες να μη γοήτευσαν με το ποδόσφαιρο που έπαιξαν, ωστόσο ένα εκρηκτικόπ εξάλεπτο του Έντιν Τζέκο έδωσε στους «νερατζούρι» τη νίκη, η οποία τους φέρνει με το ένα πόδι στην φάση των «16» του Champions League.

Από την αρχή του παιχνιδιού, η ομάδα η οποία καιγόταν ήταν η Ίντερ, η οποία ήθελε πάση θυσία τη νίκη που θα την έφερνε μία ανάσα από την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Το γκολ, όμως, το οποίο θα της έδινε την άνεση για τη συνέχεια του παιχνιδιού δεν ήρθε παρά τις προσπάθειες των παικτών, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα να πηγαίνουν χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Ωστόσο, ο Έντιν Τζέκο ήταν αυτός που πήρε τη σκυτάλι στην επανάληψη και με δύο τέρματα, έδωσε την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του, η οποία περιμένει νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Σέριφ Τίρασπολ για να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στους «16».

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ρανόκια, Μπαζτόνι, Νταρμιάν, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Μπαρέλα, Ντζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνες

ΣΑΧΤΑΡ: Τρουμπίν, Μαρλόν, Βιτάο, Ντοντό, Ματβιγένκο, Μαϊκόν, Στεπανένκο, Τετέ, Πεδρίνιο, Σόλομον, Φερνάντο

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ – ΑΓΙΑΞ 1-2

Ο «Αίαντας» έχοντας πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Champions League, δεν ταξίδεψε αδιάφορος στην Τουρκία κόντρα στην Μπεσίκτας. Με νίκη θα «κλείδωνε» την πρωτιά στον όμιλο, πράγμα που έκανε έστω και με δύσκολο τρόπο.

Ο Άγιαξ, αν και είχε το πάνω χέρι κόντρα στους γηπεδούχους, στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη πέναλτι του Γκεζάλ έμεινε πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ.

Βέβαια, όπως στην Ιταλία ο Τζέκο πήρε τη σκυτάλι και έδωσε τη νίκη στην Ίντερ, έτσι και στην Τουρκία ο Αλέ έδωσε ακόμα μία παράσταση στη νίκη – ανατροπή του Άγιαξ

Ο Ιβοριανός στράικερ, με δύο τέρματα, διαμόρφωσε το τελικό 2-1, δίνοντας στους Ολλανδούς τη νίκη και συνάμα την σίγουρη πρωτιά στον όμιλο.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γκιουνόκ, Ροσιέ, Μοντέρο, Ενκουντού, Τοπάλ, Πιάνιτς, Τεϊσέιρα, Μεράς, Βίντα, Γκεζαλ, Λαρέν

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Σχουρς, Μαζραουί, Χράφενμπερχ, Ταλιάφικο, Μαρτίνεθ, Κλάασεν, Νέρες, Τάντιτς, Νταραμί, Μπερχάους