ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-3: Η «Βασίλισσα» συνεχίζει να διεκδίκει τον θρόνο της στην Ευρώπη (vids)

Η «Βασίλισσα» ήταν καταιγιστική κόντρα στην Σερίφ των Αθανασιάδη και Κολοβού επικρατώντας 3-0 και παίρνοντας το εισιτήριο για τους «16» του Champions League

Η Σερίφ Τίρασπολ υποδέχτηκε την Ρεάλ Μαδρίτης για την 5η αγωνιστική του Champions League και την «Βασίλισσα» να παίρνειντην πρόκριση στους «16», επικρατώντας 3-0. Η ομάδα της Σερίφ, πραγματοποίησε μία αρκετά καλή εμφάνιση, με τον Αθανασιάδη να κάνει αρκετές σωτήριες επεμβάσεις και την ομάδα του να συνεχίζει την ευρωπαική της πορεία στο Europa League.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή για την «Βασίλισσα» ήρθε στο 8′ με τον Κρος, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ στην άτω αριστερή γωνία, με τον Αθανασιάδη όμως να απομακρύνει έυκολα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπενζεμά πέτυχε γκολ, αλλά η φάση θεωρήθηκε ως μη γενομένη καθώς ήταν οφσάιντ.

Η Τίρασπολ πίεζε, με τον Κολοβό να πραγματοποιεί καλό σουτ στο 14΄, το οποίο κόπηκε από την άμυνα των αντιπάλων.

Εξαιρετική ήταν η επέμβαση του Έλληνα κίπερ της Τιράσπολ στο 18′, ο οποίος είπε «όχι» στον Ροντρίγκο που έκανε σουτ προς την αριστερή πλευρά της εστίας.

Το σκορ άνοιξε η Ρεάλ στο 31′, με τον Αλάμπα να εκετελέι φάουλ από την άκρη της περιοχής και την μπάλα να χτυπά σε κάποιον αμυντικό καταλήγωνας στα δίχτυα. Μόλις δέκα λεπτά αργότερα, ο Καρβαχάλ είχε την δυνατότητα να κάνει το 2-0, με εξαιρετικό βολέ να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Κρόος εξαπολύοντας ένα έξοχο σουτ, με την μπάλα να πηγαίνει στην πάνω δεξιά γωνία, να χτυπα δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα, οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο, με τον Καρίμ Μπενζεμά να κάνει το 3-0 στο 56′. Ο αρχηγός της Ρεάλ υποδέχτηκε μια πάσα ακριβείας από τον Μεντί και με έξπυνο σουτ έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία.

Καλή ευκαιρία για την Τίρασπολ ήρθε στο 63′, με τον Ντουλάντο να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα των Αθανασιάδη και Κολοβό δεν καέθεσε τα όπλα και συνέχισε να αναζητά το γκολ. Στο 68′ και στο 69΄, οι γηπεδούχοι είχαν δυό τρομερές ευκαιρίες να μπόυν ξανά στο παιχνίδι, με τα διαδοχικά σουτ να καταλήγουν στο δοκάρι.

Η «Βασίλισσα» είχε την ευκαιρία να κάνει το 4-0 λίγο πριν την ολοκλήρωση του ματς, με τον Ασένσιο να εξαπολύει μία βολίδα στο αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Σέριφ: Αθανασιάδης, Κονστάνζα, Αρμπολέδα, Ντουλάντο, Κριστιάνο, Τιλ, Άντο, Τραορέ (81 Κοχοκάρου), Κολοβός (59′ Νικόλοβ), Μπρούνο (60′ Κέστον Τζουλιέν), Καστανιέδα (59′ Γιανσάν)
Ρεάλ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (65′ Βάσκες), Μιλιτάο, Αλάμπα (65′ Νάτσο), Μεντί (61′ Μαρσέλο), Κρόος, Κασεμίρο (84′ Μπλάνκο), Μόντριτς, Ροδρίγο (84΄Ασένσιο), Μπενζεμά, Βινίσιους.