ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΜΙΛΑΝ 0-1: Μεσίας όνομα και πράμα! (Highlights)

Μεγάλο «διπλό» πήρε η Μίλαν μέσα στη Μαδρίτη απέναντι στην Ατλέτικο και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στους «16» του Champions League!

Από εκεί που οι περισσότεροι είχαν ξεγραμμένη τη Μίλαν, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο γήπεδο της Ατλέτικο με 1-0 και να ισοβαθμίσει στην τρίτη θέση με την Ατλέτικο Μαδρίτης στους 4 βαθμούς, ενώ είναι έναν βαθμό πίσω από την Πόρτο η οποία είναι δεύτερη!

Στην τελευταία αγωνιστική η Μίλαν υποδέχεται την αδιάφορη Λίβερπουλ, η οποία όμως κυνηγά το απόλυτο στον όμιλό της, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης παίζει μέσα στην Πορτογαλία απέναντι στην Πόρτο!

Στο ματς η Μίλαν έδειξε τις διάθεσεις της και παρά το γεγονός ότι δεν είχε κάποια τεράστια ευκαιρία, έδειχνε καλύτερη. Βέβαια η Ατλέτικο στο 76′ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντε Πολ, αλλά ο Ταταρουσάνου έδιωξε!

Στο 87′ όμως ήρθε το μεγάλο γκολ για τη Μίλαν, όταν ο Κεσί βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα στην περιοχή της Ατλέτικο και ο Μεσίας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1! Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν στα τελευταία λεπτά το γκολ, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κορέα πλάσαρε άουτ!

Έτσι έληξε το ματς υπέρ της Μίλαν, η οποία πήρε ένα μεγάλο τρίποντο και διεκδικεί πρόκριση στους «16» του Champions League…

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Ερμόσο (64′ Ρενάν Λόντι), Γκιμένεζ, Σάβιτς, Καράσκο, Ντε Πολ, Κόκε, Λεμάρ (64′ Κορέα), Γιορέντε, Γκριεζμάν, Σουάρες.

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλούλου (65′ Φλορέντσι), Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Κεσί, Τονάλι (65′ Μπακαγιόκο), Κράνιτς (65′ Μεσίας), Σαλεμάκερς, Ντίαζ, Ζιρού (66′ Ιμπραΐμοβιτς).