ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 1-0: Συνεχίζει να ονειρεύεται... χορεύοντας σάμπα! (Highlights)

Όπως στην Τουρκία έτσι και στο Καραϊσκάκη ο Τικίνιο ήταν ο «εκτελεστής» των Τούρκων για το τελικό 1-0 στο Καραϊσκάκη…

Το έκανε στην Τουρκία, το έκανε και στο Καραϊσκάκη ο Τικίνιο Σοάρες! Ο Βραζιλιάνος επιθετικός μπήκε στο γήπεδο στο 81ο λεπτό και εννέα λεπτά μετά ήταν αυτός ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο ματς!

Ένα αποτέλεσμα ονειρικό για τον Ολυμπιακό γιατί και στο άλλο ματς του ομίλου η Αντβέρπ έκανε την έκπληξη και πήρε την ισοπαλία μέσα στη Γερμανία κόντρα στην Άιντραχτ με σκορ 2-2. Κάτι το οποίο σημαίνει πως ο Ολυμπιακός έχει ελπίδες για πρόκριση ακόμη και στους «16» του Europa League.

Τα δεδομένα είναι τα εξής, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν περάσει σίγουρα στους «32» του Europa League, αλλά αν νικήσουν την Αντβέρπ στο Βέλγιο και χάσει η Άιντραχτ από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, τότε προκρίνονται στους «16» της διοργάνωσης! Βέβαια να τονίσουμε πως η Φενέρ θα είναι αδιάφορη, αφού πλέον δεν έχει πιθανότητες για το Europa League, όπως ούτε και για να αποκλειστεί…

ΜΠΗΚΕ ΔΥΝΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΛΥΨΕ ΤΑ ΝΩΤΑ ΤΟΥ

Ο Ολυμπιακός αυτό που ήθελε να κάνει στην αρχή ήταν να αιφνιδιάσει τη Φενέρμπαχτσε με την ταχύτητα και την εκρηκτικότητα των παικτών που είχε μπροστά. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν από νωρίς και προσπάθησαν να κάνουν ό,τι και στο ΟΑΚΑ, γκολ από νωρίς.

Στο 5′ ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Αγκιμπού όμως να μπερδεύεται και να μην μπορεί να κάνει το πλασέ σε κενή εστία!

Λίγα λεπτά και συγκεκριμένα στο 18′, η Φενέρμπαχτσε είχε μία μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν ο Καχβετσί σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βατσλίκ.

Δύο λεπτά μετά οι Τούρκοι είχαν τη δεύτερη καλή τους στιγμή. Σέντρα από τ’ αριστερά, σουτ του Μπερίσα στην κίνηση μέσα από την περιοχή, ελάχιστα άουτ η μπάλα!

Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός άρχισε και πάλι να παίρνει την μπάλα στα πόδια του και να βγαίνει μπροστά. Στο 21′ είχε μία φάση διαρκείας, με τον Λαλά να κάνει το σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση δεξιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Και εκεί που πήγαινε καλά το παιχνίδι για τους Πειραιώτες, στο 25′ έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Παπασταθόπουλος και τη θέση του πήρε ο Μπα.

Στο 32′ πήγε να γίνει μία περίεργη φάση, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει από… κόντρα! Πίεσε ο Μαροκινός, αμυντικός της Φενέρ πήγε να διώξει με τον Ελ Αραμπί να βάζει την κόντρα και την μπάλα να κατευθύνεται στην εστία και τον τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ!

Ήδη ο ρυθμός και πριν την ευκαιρία του Ελ Αραμπί είχε πέσει, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί παράλληλα να καλύψει και τα νώτα του, αφού η Φενέρ είχε αρχίσει και έβγαινε επικίνδυνα μπροστά μετά τις δύο ευκαιρίες που είχε.

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμη καλή στιγμή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ωραίο κοντρόλ του Ονιεκούρου στην κίνηση, έκανε τη σέντρα για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος πήρε τη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους της αναμέτρησης…

ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ, Ο ΕΝΑΣ ΦΟΒΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν όπως του πρώτου.

Οι δύο ομάδες έτρεξαν και έψαξαν το γκολ, έχοντας και από μία καλή στιγμή στα πρώτα κιόλας λεπτά.

Μόλις στο 46′ ο Αγκιμπού Καμαρά βρέθηκε σε θέση βολής έξω από τη μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία των Τούρκων, καταλήγοντας σε κόρνερ.

Η απάντηση της Φενέρ ήρθε στο 53′, όταν ο Γιαντάς βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βατσλίκ.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες «ηρέμησαν» και προτίμησαν το κοντρόλ ποδόσφαιρο. Αυτο γιατί όσο περνούσε ο χρόνος η Φενέρ προσπαθούσε να κρατήσει την άμυνά της, αλλά να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και από την άλλη ο Ολυμπιακός έκανε το ίδιο, αφού ναι μεν ήθελε τη νίκη αλλά δεν ήθελε και να την… πατήσει όπως με την Άιντραχτ στο Καραϊσκάκη.

Στο 74′ όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία καλή στιγμή. Γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ από τ’ αριστερά, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, αλλά έτσι όπως έκανε το πλασέ η μπάλα κατέληξε αρκετά άουτ!

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 79′, οι Πειραιώτες είχαν άλλη μία καλή ευκαιρία. Σέντρα, ξανά, του Ρέαμπτσιουκ από τ’ αριστερά, ο Λαλά βρέθηκε μόνος του στα δεξιά, έκανε το σουτ στην κίνηση με το δεξί, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων…

Ο «ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ» ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ!

Δεν είχε πει όμως ο Ολυμπιακός την τελευταία του λέξη. Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς Βαλμπουενά, Τικίνιο και οι «ερυθρόλευκοι» με φρέσκα πόδια μέσα στην ενδεκάδα τους έγιναν και πάλι πιεστικοί μπροστά. Έτσι μπόρεσαν να κερδίσουν μπάλες και εννέα λεπτά μετά την είσοδο του Τικίνιο, ο Βραζιλιάνος το  έκανε και πάλι!

Όπως στην Τουρκία, έτσι και στο Καραϊσκάκη ήταν αυτός ο οποίος «εκτέλεσε» τη Φενέρμπαχτσε!

Στο 90′ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, με τον Τικίνιο να βγαίνει λίγο μπροστά από το σημείο του πέναλτι και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και το Καραϊσκάκη να παίρνει… φωτιά!

Έμεινε το 1-0, παρά την πίεση της Φενέρ στη συνέχεια και πλέον ο Ολυμπιακός έχει ελπίδες ακόμη και για τους «16» της διοργάνωσης!

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος (25′ λ.τρ. Μπα), Λαλά, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (46′ Μπουχαλάκης), Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (68′ Βαλμπουενά), Ονιεκούρου (46′ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί (81′ Τικίνιο).

Φενέρμπαχτσε (Β. Περέιρα): Μπερκέ Οζέρ, Σάμουελ, Τίσεραντ, Κιμ, Νόβακ (78′ Σαλάι), Ζάιτς (66′ Μέιερ), Σόσα (78′ Καντίογλου), Γιαντάς, Ρόσι, Καχβετσί (66′ Πέλκας), Μπερίσα.