ΤΟΥΡΚΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ: Κράξιμο σε Περέιρα μετά τον αποκλεισμό

Δεν έκατσε και τόσο καλά στην Τουρκία ο αποκλεισμός της Φενέρμπαχτσε από τη συνέχεια του Europa League.

Μία μεγάλη μερίδα του τουρκικού Τύπου ήταν σκληρή απέναντι στη Φενέρ και ιδιαίτερα στον προπονητή της, Βίτορ Περέιρα, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη με 1-0 και τον αποκλεισμό της ομάδας από τη διοργάνωση.

Όλα τα δημοσιεύματα έκαναν κριτική στον Περέιρα, τονίζοντας μάλιστα πως δεν είναι προπονητής για το επίπεδο της Φενέρ!

Μάλιστα όλα τα σχόλια για την κριτική στον Πορτογάλο τεχνικό, είχαν να κάνουν με το γεγονός πως επέλεξε στο δεύτερο ημίχρονο να παίξει με τριάδα στην άμυνά του, κάτι το οποίο έδωσε στον Ολυμπιακό το δικαίωμα για το γκολ της νίκης.

Παρακάτω μερικά από τα σχόλια που έκαναν, κάποια από τα μεγάλα ειδησεογραφικά πρακτορεία της Τουρκίας, για την ήττα της Φενέρμπαχτσε στο Καραϊσκάκη:

Fanatik: «Δώρο Περέιρα. Τι πιστεύετε Αλί Κοτς, η Φενέρμπαχτσε αξίζει αυτόν τον προπονητή;»

Fotospor: «Είπε αντίο στο Europa League»

Sporx: «Η χωρίς νόημα τριάδα του Περέιρα»

Milliyet: «Η Φενέρ δεν αξίζει αυτόν τον προπονητή. Η εικόνα είναι απαίσια»

Sabah: «Στο δεύτερο ημίχρονο κατέβηκε μία ομάδα για την ισοπαλία με την άσκοπη τριάδα του Περέιρα στην άμυνα»

Από την πλευρά της η «Hurriyet» αρχικά κάνει κριτική στον Βίτορ Περέιρα χρησιμοποιώντας λόγια του Γιώργου Θαναηλάκη, ο οποίος ήταν στην περιγραφή του OTE, αλλά στη συνέχεια είναι πιο «μαλακή» γράφοντας ότι δεν είναι «μεγάλη απώλεια» ο αποκλεισμός από το Europa League:

Hurriyet: «Ακόμη και οι Έλληνες ξαφνιάστηκαν από τον Βίτορ Περέιρα! Δεν μπορούσαν να βγάλουν νόημα από τις κινήσείς του» – «Η απώλεια δεν είναι τόσο μεγάλη, συνεχίζει η Φενέρ στην Ευρώπη στο Conference League, ωστόσο χρειάζεται έναν δυνατό επιθετικό».