ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ - ΜΑΙΝΤΖ 2-1: Επιστροφή στις νίκες για τους Σουηβούς

Η Στουτγκάρδη πήρε τη πρώτη της νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο γερμανικό πρωτάθλημα απέναντι στην Μάιντς με 2-1.

Οι Σουηβοί μπήκαν ξανά στον δρόμο των επιτυχιών επικρατώντας με 2-1 της Μάιντζ μέσα στην έδρα τους για την 13η αγωνιστική της Bundesliga με τον Κώστα Μαυροπάνο να είναι βασικός για την ομάδα του Πελεγκρίνο Ματαράζο.

Η Στουτγκάρδη προηγήθηκε με γκολ του Ίτο στο 21ο λεπτό από ασίστ του Μανγκαλά με την Μάιντζ να καταφέρνει να απαντήσει πριν καν βγει το ημίχρονο, αφού ο Χακ ισοφάρισε σε 1-1 στο 39′.

Οι Σουηβοί πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Σόσα στο 51ο λεπτό για το 2-1 και πάλι από ασίστ του Μανγκαλά. Έτσι, επανήλθαν στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες.

Στουτγκάρδη (πρ. Πελεγκρίνο Ματαράζο): Μίλερ, Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο, Μάσιμο (85′ Κατόμπα Εμβουμπά), Σόσα, Έντο, Καραζόρ, Φόρστερ (63′ Ναρτέι), Μανγκαλά (63′ Κλίμοβιτς), Μαρμούς (82′ Στέντζελ)

Μάιντζ (πρ. Μπο Σβένσον): Ζέντνερ, Νέμεθ (75′ Σταχ), Χακ, Νιακατέ, Βίντμερ, Καρικόλ, Λι, Μπαρέιρο (75′ Στέγκερ), Μποέτιους, Ονισίβο (75′ Ίνγκβαρτσεν), Μπούρκαρντ (75′ Σάλαϊ)