ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' - ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 2-2: «Γκέλα» στο «χωράφι» του Ασπρόπυργου (highlights)

Ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του, παραχωρώντας τελικά την ισοπαλία με 2-2 στην ομάδα της Άρτας.

Ο Παναθηναϊκός Β’ μπορεί να ήταν εκείνος που έμεινε πρώτος πίσω στο σκορ, όμως αντέδρασε κι έφτασε στην ολική ανατροπή με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι. Ο Ρούνεϊ ωστόσο δεν είχε πει την τελελυταία του λέξη και του χάλασε τα σχέδια διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στο 68ο λεπτό.

Το «τριφύλλι» αιφνιδιάστηκε και βρέ-θηκε πίσω στο σκορ στο 6’ με προβολή του Ντοναλτόνι στη μικρή περιοχή έπειτα από πάσα του Ρούνει. Ωστόσο οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 1-1, όταν ο Βαγγιανίδης, σε μία από τις γνωστές κούρσες του από δεξιά, που ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Θεοχάρης στο 32.

Στο 44′ ο  Σέχου επιχείρησε σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με τον Χουάντερσον να μπλοκάρει εντυπωσιακά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και απείλησαν στο 50’ με τον Βαγιαννίδη να βγάζει ωραία σέντρα στον Αθανασακόπουλο αλλά να μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, λόγω των πολλών μαρκαρισμάτων. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πίεζε, είχε την κατοχή  και δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός στα τελειώματα των φάσεων.

Τη λύση έδωσε ο Σέχου, όταν έπειτα από ωραία μπαλιά του Ηλιάδη, ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του πέναλτι, κάνοντας το 2-1 για το «τριφύλλι» στο 65’. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ρούνεϊ, με εκπληκτικό σουτ για highlight, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χριστογεώργο και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 71’ ο Παναθηναϊκός απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και πάλι προβάδισμα, με πρωταγωνιστές και πάλι τον Ηλιάδη και τον Σέχου αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ. Σε αυτό το σημείο φάνηκε για μία φορά η ακαταλληλότητα του αγωνιστικού χώρου.

Οι «πράσινοι» είχαν τρεις ακόμη σημαντικές στιγμές για να κλέψουν το παιχνίδι από το 90ο λεπτό κι έπειτα. Πρώτα στο 90′ με την κεφαλιά του Ηλιάδη που πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Τζουκάνοβιτς, έπειτα στο 90+2′ με το σουτ του Σέχου μέσα από την περιοχή που πήγε άουτ κι έπειτα με το σουτ του Βαγιαννίδη λίγο πριν λήξει το παιχνίδι με το 2-2 να παραμένει μέχρι την λήξη.

Έτσι, οι δύο ομάδες έφεραν την πρώτη τους φετινή ισοπαλία, με τους Αρτινούς να είναι στην 12η θέση και τους «πράσινους» στην 13η θέση της βαθμολογίας του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός Β’ (Βονόρτας): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Θεοχάρης, Σέχου, Αθανασακόπουλος (86′ Καρβούνης), Αντωνίου, Σαρδέλης (76′ Κούτσιας), Ρόμπι (86′ Τσιριγώτης), Μαραθωνίτης (61′ Κρυπαράκος), Μαρτίνης, Ηλιάδης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Γλυνός, Κλιγγόπουλος, Μπεκατώρος, Τάμπας, Ρουμπανγκούκα (78′ Βαφειάδης), Ναζίμ, Ρούνει, Δερμιτζάκης (84′ Κρισμάρεβιτς), Ντοναλντόνι (61′ Γαλεάδης), Σταματής.