BUNDESLIGA: Η Χόφενχαϊμ έριξε «εξάρα» στην Γκρόιτερ Φιρτ - Επέστρεψε στις νίκες η Κολωνία

Η Χόφενχαϊμ πέρασε σαν «σίφουνας» μέσα από την έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ επικρατώντας με 6-3 ενώ η Κολωνία κέρδισε την Γκλάντμπαχ με 4-1 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Η Χόφενχαϊμ διέλυσε την Γκρόιτερ Φιρτ μέσα στην έδρα της κερδίζοντας με 6-3 κι έχοντας τον Ιχλάς Μπεμπού σε εξαιρετικό βράδυ, αφού πέτυχε χατ τρικ (32′, 62′ και 80′). Τα άλλα τρία τέρματα της ομάδας του Χένες πέτυχαν οι Ρούτερ (40′ και 58′) και ο Μέιερχοφερ με αυτογκόλ (66′). Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Λέβελινγκ (22′), Τίλμαν (46′) και Χργκότα (68′).

Η Κολωνία επικράτησε με 4-1 της Γκλάντμπαχ γευόμενη την χαρά της νίκης μετά από πέντε ματς. Ο Λιούμπισιτς άνοιξε το σκορ για τους «τράγους» στο 55′, με τον Χόφμαν να ισοφαρίζει για τα «πουλάρια» στο 74′. Ακολούθησε πραγματική «καταιγίδα» από την Κολωνία με τους Ουτ (77′), Ντούντα (78′) και Άντερσον (90+3′) να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.

Η Χέρτα Βερολίνου κρατούσε τη νίκη στο… τσεπάκι της για 56 λεπτά μετά το γκολ που πέτυχε ο Ρίχτερ στο 40ο λεπτό, όμως ο Γκρεγκόριτς της χάλασε τη χαρά έπειτα από το γκολ που σημείωσε στο 90+7′ για την Άουγκσμπουργκ.

Η τρίτη Φράιμπουργκ έφτασε τις τρεις σερί ήττες, αφού έχασε με 2-1 στην έδρα της Μπόχουμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκρίφο στο 51ο λεπτό, με τον Πόλτερ να ισοφαρίζει στο 54′ και τον Πάντοβιτς να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 82ο λεπτό.

Για τους νικητές γηπεδούχους αγωνίστηκαν ως βασικοί οι Βασίλης Λαμπρόπουλος και Κώστας Σταφυλίδης.