ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 1-3: Η επιστροφή Χάαλαντ έφερε επιστροφή στην κορυφή

Νίκη με μεγάλη ανατροπή πήρε η Μπορούσια Ντόρτμουντ κόντρα στη Βόλφσπμουργκ, με σκορ 3-1 , για τη 13η αγωνιστική της Bunsedliga…

Προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αναγκάζοντας την Βόλφσμπουργκ στο τρίτο διαδιχικό κακό της αποτέλεσμα σε όλες τις διοργανώσεις, ανέβηκε η Ντόρτμουντ με τη νίκη της (3-1), στην επιστροφή του Έρλινγκ Χάαλαντ μετά τον τραυματισμό του.

Οι «Βεστφαλοί», αν και βρέθηκαν από τα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 2′ με τον Βέγκχορστ, δέκα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με εύστοχη εκτέλεση του Εμρέ Τσαν έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Αναμφίβολα, στην αναμέτρηση της Volkswagen Arena το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 1-1, ωστόσο η ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο και τις πιο κλασσικές ευκαιρίες ήταν η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία στην επανάληψη μπήκε με το πόδι στο «γκάζι» ολοκληρώνοντας την ανατροπή με πολύ ωραίο τέρμα του Μάλεν στο 55′.

Το προβάδισμα αναπτέρωσε το ηθικό των φιλοξενούμενω, οι οποίοι κυνήγησαν το γκολ με το οποίο θα «κλείδωναν» την νίκη. Το τρίτο τέραμ ήρθε από τον πάγκο, και πιο συγκεκριμένα από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος γυρνώντας από τον τραυματισμό του χρειάστηκε μόλις 8 λεπτά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει στο 81ο λεπτό το τελικό 3-1.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Περβάν, Γκιλαβογκί, Μπρουκς, Λακρουά, Μπακού, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Βρανξ, Λουκεμπάκιο, Ενμετσά, Βέγκχορστ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Χιούμελς, Ακαντζί, Σουλτς, Μενιέ, Νταχούντ, Μπραντ, Τσαν, Ρόις, Βολφ, Μάλεν