LA LIGA: Επέστρεψε στις νίκες με Ιάγο Άσπας η Θέλτα - Τρίτη σερί ισοπαλία για Βαλένθια

Η Θέλτα πήρε τη νίκη απέναντι στην Αλαβές εκτός έδρας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από έναν μήνα ενώ η Βαλένθια έμεινε στο 1-1 με την Βαγιεκάνο, η οποία ανέβηκε έτσι στην πέμπτη θέση.

Μεγάλη νίκη πήρε η Θέλτα επί της Αλαβές εκτός έδρας και επέστρεψε μετά από καιρό στα θετικά αποτελέσματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Σάντι Μίνα μόλις στο 11′ μετά από ασίστ του Βάθκεθ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Αλαβές βρήκε όμως το γκολ της ισοφάρισης δέκα λεπτά αργότερα, με τον Χοσέλου να πετυχαίνει το έβδομο τέρμα του στην φετινή La Liga. Στο 68′, η Θέλτα κέρδισε πέναλτι με τον Ιάγο Άσπας να αναλαμβάνει την εκτέλεση.

Ο Ισπανός επιθετικός αστόχησε στην αρχή, όμως στην επαναφορά κατάφερε να νικήσει τον Πατσέκο και να προσπεράσει την αντίπαλό της στη βαθμολογία.

Η Βαλένθια ήταν αυτή που προηγήθηκε στο παιχνίδι με την Ράγιο Βαγιεκάνο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάρλος Σολέρ στο 19ο λεπτό. Ο Ίσι Παλαζόν ισοφάρισε σε 1-1 στο 64ο λεπτό και στέρησε έτσι από τις «νυχτερίδες» την επιστροφή στις νίκες οδηγώντας τες στην τρίτη σερί ισοπαλία. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην πέμπτη θέση μ’ αυτό τον βαθμό.

Μαγιόρκα και Χετάφε μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σ’ ένα παιχνίδι που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητες και ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0. Η ισοπαλία βοήθησε τους νησιώτες να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα από την Βαγιεκάνο την περασμένη αγωνιστική, με την Χετάφε να παραμένει στην προτελευταία θέση παρά τον βαθμό της ισοπαλίας.