ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 6-2: Ο Αστέρας σκόρπισε το... φάντασμα του Ατρομήτου

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε πάρτι απέναντι στο φάντασμα του Ατρομήτου και πήρε εμφατική νίκη με 6-2, με τους Σονί, Ρεγκίς και Ριέρα να σκοράρουν από δύο τέρματα.

Ο Ατρόμητος δεν κατέβηκε ποτέ στην Τρίπολη και ο Αστέρας διέλυσε το φάντασμα της ομάδας του Περιστερίου με 6-2, με τον Σονί να κάνει πάρτι με δύο γκολ και μία ασίστ, ενώ από δύο ακόμη τέρματα πέτυχαν οι Ρεγκίς και Ριέρα, με την ομάδα του Ράσταβατς να πετυχαίνει τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για Αστέρα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με τον Ατρόμητο να μένει στους πανηγυρισμούς της προηγούμενης εβδομάδας, μετά την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα επί του ΠΑΟΚ, κάτι που του στοίχισε. Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ό λεπτό με τον Σονί να εκτελεί από πλάγια θέση τον Γιαννιώτη με πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής για το 1-0.

Η ομάδα του Ράσταβατς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και λίγο αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα, το οποίο ακυρώθηκε για χέρι. Ο Ατρόμητος όμως δεν έβαλε μυαλό και τελικά δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 20′ με τον Ριέρα, μετά από ωραία συνεργασία των γηπεδούχων.

«Δεμένος» ο Κουλούρης

Ο πρώτος σε τελικές επιθετικός στο πρωτάθλημα, ο Ευθύμης Κουλούρης ήταν εκτός αγώνα, λόγω της πολύ καλής δουλειάς των παικτών του Ράσταβατς, αφού ο Έλληνας επιθετικός αναγκαζόταν να βγει εκτός περιοχής έτσι ώστε να βοηθήσει στο build up, ελλείψει και του τραυματία Μπεντινέλι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην απειλεί ο Ατρόμητος καθώς η περιοχή ήταν άδεια. Δύο φορές τροφοδοτήθηκε ο Κουλούρης στην περιοχή και τις δύο έβγαλε τελική προσπάθεια, μετά το ωραίο ψαλιδάκι στο 27′ και το σουτ που μπλόκαρε ο Τσιφτσής στο 44′.

3-0 με γκολ… ποίημα του Σονί

Πριν καταφέρουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, ο Αστέρας πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον κορυφαίο του αγώνα, Σονί. Ο επιθετικός του Αστέρα πήρε την μπάλα εκτός περιοχής με τους αμυντικούς του Ατρομήτου να μην προλαβαίνουν να τον κλείσουν και τον Καμερουνέζο να εξαπολύει ένα κεραυνό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Μείωσε στα χασομέρια του πρώτου

Ο Ατρόμητος το μόνο που κατάφερε σε ένα γεμάτο ημίχρονο, είναι να μειώσει με το εξαιρετικό γκολ του Μουνίθ λίγο πριν τη λήξη των 45′. Ο Ισπανός κατέβασε την μπάλα εκτός περιοχής και με ένα ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιφτσή μειώνοντας σε 3-1 για την ομάδα του στο 45+3′.

Στο ίδιο έργο θεατές

Ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε από εκεί που τελείωσε στο πρώτο μέρος και με δύο τέρματα σε δύο λεπτά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, καθώς ο Ρεγκίς που πέρασε στο ματς στο 61′ σκόραρε δις. Αρχικά ο Σονί του πέρασε καταπληκτική κάθετη στο 65′, με τον Ισπανό να πλασάρει τον Γιαννιώτη για το 4-1. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πήρε ξανά την μπάλα στην περιοχή πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου, με τον Παπαδόπουλο να βάζει την κόντρα και να κρεμάει τον συμαίκτη του για το 5-1.

Στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γκαλβάο. Λίγο αργότερα, ο Ευθύμης Κουλούρης σκόραρε ένα όμορφο γκολ με το αριστερό μειώνοντας σε 5-2 στο 84′.

Τελικά ο Αστέρας πέτυχε και έκτο τέρμα στις καθυστερήσεις, με τον Ριέρα να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και να σκοράρει και αυτός δύο γκολ. Έτσι η ομάδα του Ράσταβατς πέτυχε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με τον Ατρόμητο να μένει στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό.

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνιο, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος, Λέο Τιλίκα, Σίτο, Σονί, Μπενίτο

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Κιβρακίδης, Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Χαρίσης, Σάλομον, Βασιλαντωνόπουλος, Μουνίθ, Κουλούρης