ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2-0: Δεύτερη νίκη σε 3 ημέρες για τη «μαύρη θύελλα»

Με 2 γκολ στις καθυστερήσεις, πρώτου και δεύτερου μέρους, η Καλαμάτα «καθάρισε» τον Εργοτέλη, αρχίζοντας ένα μικρό νικηφόρο σερί.

Οι ήττες της Καλαμάτας από Παναθηναϊκό Β’ και ΑΕΚ Β’, φαίνεται βοήθησαν τους Καλαματιανούς, οι οποίοι σε 3ημέρες κατάφεραν να πετύχουν 2 νίκες.

Η «μαύρη θύελλα» μετά την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Καραϊσκάκης Άρτας, υπέταξε και τον Εργοτέλη, αυτή τη φορά στην έδρα της, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων.

Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς όμως να μπορούν να βρουν την μεγάλη φάση που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Από την άλλη και ο Εργοτέλης δεν ήταν σε θέση να βρει γκολ με τις λίγες ευκαιρίες που είχε στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες όπως έδειχναν τα πράγματα θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0, ο Μαρκόφσκι όμως είχες διαφορετική άποψη και με γκολ στο 45+1’ έστειλε τους γηπεδούχους με το προβάδισμα στην ανάπαυλα, χαλώντας τα σχέδια του προπονητή του Εργοτέλη.

Στο δεύτερο μέρος τίποτα δεν έδειχνε να χωρίζει τις δύο ομάδες, ο Εργοτέλης είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης καθώς δεν έβγαζε εύκολα φάσεις, ενώ στην μεγάλη του ευκαιρία στο 70ο λεπτό μια κεφαλιά από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από το δοκάρι. Ο αγώνας κατευθυνόταν στο τέλος του και οι δύο ομάδες έδειχναν να μην μπορούν να αλλάξουν κάτι, λογάριασαν όμως χωρίς τον Αναστασόπουλο, ο οποίος με ένα εκπληκτικό γκολ πίσω από τη σέντρα έκανε το 2-0, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό στην αναμέτρηση.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μόζερ, Τσαγκαλίδης (76′ Σκεντεράι), Ματέους, Παυλίδης (70′ Μαβιγκά), Φελίπε (82′ Κόκκορης), Μαρκόφσκι

Εργοτέλης: Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (78′ Ποζατζίδης), Κόλα (78′ Πατρινός), Μίκο, Σαρρής, Βουτσάς (58′ Μπουτσάκης), Πέιος, Κοκκίνης (46′ Κωστανάσιος), Κόνρααντ, Χοσάμ (58′ Κούατενγκ)