ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΛΑΜΙΑ 0-0: Βροχή στον ουρανό, «ξηρασία» στα δίχτυα (highlights)

Ισόπαλο 0-0 έληξε το ματς στην «Ριζούπολη» για την 12 αγωνιστική της Super League, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις σε ένα ματς χωρίς ρυθμό

O Απόλλων Σμύρνης υποδέχτηκε στην «Ριζούπολη» την Λαμία για την 11η αγωνιστική της Super League, σε ένα κρίσιμο ματς, όπου αμφότερες οι ομάδες αναζητούσαν τους τρεις βαθμούς που θα τους έδιναν «ανάσα» για να ξεφύγουν από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας. Τελικά, σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και με ελάχιστες τελικές, Απόλλωνας και Λαμία «έφυγαν» με έναν βαθμό.

Το παιχνίδι

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 5′, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει κεφαλιά του Άλβες και τον Ιωαννίδη να αστοχεί στο rebound από κοντά.

Ο «πονοκέφαλος» για τους γηπεδούχους ξεκίνησε στο 15΄, με τον Λα Πάρα να περνά στην θέση του Τσιλούλη, ο οποίος τραυματίστηκε. Η Λαμία πέτυχε γκολ με τον Ελευθεριάδη στο 18′, το οποίο όμως ορθώς ακυρώθηκε καθώς η σημαία είχε σηκωθεί λίγο πριν πλασάρει.

Καλή ευκαιρία προέκυψε για την Λαμία, με τον Προβυδάκη να εκτελεί έξυπνα φάουλ και την μπάλα να βρίσκει την εσωτερική πλευρά του δοκαριού πριν περάσει άουτ και τις στροφές στο ματς να έχουν ανέβει μετά το 25′.

Λίγο πριν το μισάωρο υπήρξαν αντιδράσεις από τον πάγκο του Απόλλωνα για χέρι στον Αντέτζο, όμως δεν υπήρξε καμία παράβαση σύμφωνα με το VAR.

Oι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάποια φάση διαρκείας από το 30΄και ύστερα, με το εξαιρετικό βολέ του Λισγάρα στο 42΄και την τρομερή αντίδραση – εκτίναξη του γκολκίπερ της Λαμίας να δίνουν… ρυθμό στο ματς.

Εξαιρετική ήταν και η συνεργασία Φαν λα Πάρα – Σλίβκα στο 45′, η οποία δεν ολοκληρώθηξε αφού ο Τζανετόπουλος έβαλε «στοπ». Η τεράστια ευκαιρία της Λαμίας στο 45+4′, με τον Αραμπούλι να εκτελεί από κοντά, τον Κότσαρη να αποκρούει και τον Άλβες στέλνει την μπάλα πάνω από τη γραμμή αποτέλεσε και την τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε δίχως κάποια αλλαγή. Η πρώτη ενέργεια ήρθε από τον Απόλλωνα, με τον Κάστρο στο 52′ και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Το παιχνίδι είχε πέσει σε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια τελική ως το 70′. Η Λαμία είχρ πάρει κάποια μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αδυνατούσε να ολοκληρώσει τις προσπάθειές της.

Η πρώτη τελική για το δεύτερο μισό ήρθε στο 79′ (!) με το σουτ του Ρόμανιτς να καταλήγει ψηλά άουτ. Στο 85΄, ο πάγκος του Απόλλωνα διαμαρτύρονταν για το φάουλ στον Λα Πάρα, με τον Σιδηρόπουλο και το VAR, να «συνεχίζουν» κανονικά τον αγώνα.

Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στο παιχνίδι, το οποίο δεν κατάφερε να βρει… ρυθμό και έληξε ισόπαλο 0-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης (77΄Παπαγεωργίου), Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο (58′ Μαρτίνες), Παμλίδης (77′ Σαχλί), Τσιλούλης (15′ Λα Πάρα), Ιωαννίδης

ΛΑΜΙA (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής, Αντέτζο,Τζανετόπουλος, Προβυδάκης (90′ Σκόνδρας), Ανχελ Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Γκέντζογλου, Τιρόνε (79′ Νούνιες), Ελευθεριάδης(64′ Ρόμανιτς), Αραμπούλι