ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΑΤΑΛΑΝΤΑ 0-1: Mε Ζαπάτα πέρασε... άνετη από το Τορίνο

Με το γκολ του Ντουβάν Ζαπάτα στο 28′ η Αταλάντα επικράτησε 1-0 της Γιουβέντους στο Τορίνο, στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Serie A!

Στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής για τη Serie A, η Αταλάντα με πρωταγωνιστή τον Ντουβάν Ζαπάτα πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από το Τορίνο, επικρατώντας 1-0 της Γιουβέντους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 28′ και δίχως να απειληθούν πέτυχαν μία… επαγγελματική νίκη για τη μάχη της 4άδας, αφήνοντας την «κυρία» στην 8η θέση.

«Καθάρισε» νωρίς με τον Ζαπάτα

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι να έρθει το 28ο λεπτό και ο Ζαπάτα. Η Αταλάντα είχε την μπάλα στα πόδια της και τον έλεγχο, με τον σέντερ φορ της να χτυπάει στην κόντρα. Εκμεταλλευόμενος μία μπαλιά ακριβείας, μπήκε από τα δεξιά της περιοχής και… εκτέλεσε τον Σέζνι με το δεξί για το 0-1.

Οι Γιουβεντίνοι είχαν τον Ντιμπάλα με διάθεση να δημιουργήσει κινδύνους, αλλά δεν κατάφεραν να φτιάξουν κάτι σημαντικό μπροστά από την εστία του Μούσο.

Η Αταλάντα κατάφερε να αμυνθεί με ασφάλεια και στο δεύτερο μέρος. Ο Ντιμπάλα απέιλησε με ένα σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια στο 61′, με τον Μούσο να επεμβαίνει τέσσερα λεπτά αργότερα στο συρτό σουτ του Ραμπιό. Χωρίς να δεχθεί κάποια άλλη ευκαιρία μπροστά από τα καρέ της η Αταλάντα «έσβησε» το ματς. Τελευταία απόπειρα της Γιουβέντους να σώσει έστω έναν βαθμό ήταν στο 90+5′, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιμπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι, η ομάδα του Γκασπερίνι μπορεί να μη βρήκε τους χώρους που είχε στο πρώτο μέρος για να χτυπήσει στην κόντρα, όμως ήταν η ομάδα που είχε το αποτέλεσμα, κρατώντας το μέχρι το φινάλε!