ΜΙΛΩΝΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3: Πρώτος και μάλιστα με το απόλυτο

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μία πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησαν του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη με 3-0 σετ ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση, μετά την χθεσινή ήττα του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ.

Στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος αναρριχήθηκε ο Ολυμπιακός μετά το σημερινό διπλό επί του Μίλωνα με 3-0 σετ στην Νέα Σμύρνη για την 5η αγωνιστική της Volley League Ανδρών. Πλέον, οι Πειραιώτες, που αγωνίστηκαν και σήμερα χωρίς τους Μιγιαήλοβιτς και Τζιάβρα είναι η μοναδική ομάδα που έχει 5/5 στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο πρώτο σετ από πολύ νωρίς με σημαντική διαφορά, αφού βρέθηκε στο +5 με το σκορ στο 8-3. Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν σταθερά διαφορά 3-4 πόντων κατά τη διάρκεια του σετ και κατάφεραν έτσι να το κερδίσουν εύκολα έχοντας έναν εξαιρετικό Πέριτς, που σημείωσε 7 πόντους.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έκανε το ίδιο καλό ξεκίνημα φτάνοντας στο +5 με το σκορ μόλις στο 1-6 ενώ με συνεχόμενος μπόνους του Δαλακούρα και μπλοκ του Έγκλεσκανς έφτασε και στο +7 (11-4). Ο Μίλωνας όσο και να προσπαθούσε δεν μπορούσε να «συμμαζέψει» την διαφορά (14-7, 16-9 και 17-10), με τους Πειραιώτες να φτάνουν μάλιστα και στο +9 (20-11). Με μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη, άσσο του Παγένκ και του Κασαμπαλή ο Ολυμπιακός κέρδισε και το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν τα παράτησε και κόντραρε τους ερυθρόλευκους όσο είχε τη δυνατότητα. Με άσσο του Ζουπάνη οι Πειραιώτες έφτασαν στο +5 (15-10) και με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα ο Παγένκ έκανε το 20-14. Μετά απ’ αυτό σημείο το σετ δεν γύριζε πίσω για τον Μίλωνα που το έχασε με 25-19 και μαζί μ’ αυτό και το παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό υποπίπτοντας στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα.

Μετά την κατάληψη της πρώτης θέσης, οι Πειραιώτες την προσεχή Τετάρτη (1/12, 21:00) θα αντιμετωπίσουν την Μονπελιέ στην Γαλλία, στην πρώτη «μάχη» για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Τα σετ 0-3: 21-25, 17-25, 19-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 3-8, 11-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 13 (9/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ – 70% υπ., 40% άριστες), Πέριτς 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ – 62% υπ., 57% άριστες) / Ζήσης (λ., 82% υπ., 55% άριστες), Εφραιμίδης 2 (2/5 επ.), Παπαδόπουλος 1, Ζουπάνης 1, Κασαμπαλής 4 (2 άσσους, 2 μπλοκ)

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 11 (6/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ – 61% υπ., 39% άριστες), Μπράιαν 2 (2 μπλοκ), Ούρτσεβιτς (100% υπ.), Σπιριούνης 4 (4/14 επ. – 72% υπ., 50% άριστες), Καϊσλασάλο 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ), Μάτσιε (3/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ., 71% υπ., 52% άριστες), Δημόπουλος 1, Δορδοκίδης 1 (1/1 επ.), Βελούδης, Μούχλιας 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ – 60% υπ., 20% άριστες)

Δηλώσεις:

Δημήτρης Καζάζης: «Το ζητούμενο ήταν το καθαρό τρίποντο, η νίκη, για να είμαστε στην κορυφή. Θέλουμε να είμαστε στην κορυφή συνέχεια, θα προσπαθούσε σε κάθε ματς για αυτό. Μια καλή εμφάνιση για την ομάδα μου, παίξαμε όσο έπρεπε, όσο χρειάστηκε για να πάρουμε τη νίκη. Ο Μίλωνας είναι μια αξιόμαχη ομάδα, οργανωμένη και το τεχνικό του επιτελείο δουλεύει πολύ καλά. Ήμασταν συγκεντρωμένοι, ωστόσο, παίξαμε σωστά και κερδίσαμε. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο μας, ο οποίος ήρθε και μας στήριξε σε ένα εκτός έδρας ματς. Οι φιλάθλοι μας μας δίνουν δύναμη και τους θέλουμε πάντα δίπλα μας».

Άλεν Παγένκ: «Περιμέναμε ένα πολύ σκληρό ματς, όμως τα καταφέραμε και κερδίσαμε ένα σημαντικό αγώνα. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη με 3-0 και τους πολύ σημαντικούς τρεις πόντους που πήραμε για την πορεία μας στο πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήρθε εδώ, μας έδωσαν έξτρα ενέργεια».