ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 1-3: Μεγάλη νίκη με ανατροπή και δύο γκολ του Μαρκίνιος (vids)

Δύσκολο «τρίποντο» για την Παρί Σεν Ζερμέν που βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αξιόμαχη Σεντ Ετιέν αλλά με Ντι Μαρία και Μαρκίνιος έφυγε με τους τρεις βαθμούς και η ηρεμία επέστρεψε στην ομάδα του Ποτσετίνο. Εξαιρετική εμφάνιση του Μέσι από… τα παλιά, με τρεις ασίστ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε δύσκολο απόγευμα στο «Ζοφρουά Γκισάρ», αλλά έφυγε με το «τρίποντο», επικρατώντας με 3-1 της μαχητικής Σεντ Ετιέν, που έπαιζε για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κολοτζέτζακ. Ο Ντι Μαρία ήταν αυτός που πέτυχε το λυτρωτικό γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 79′ κάνοντας το 2-1, ενώ το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μαρκίνιος κλείδωσε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24′ με τον Μπουανγκά και ισοφάρισε για την Παρί ο Μαρκίνιος στην εκπνοή του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Νεϊμάρ αποχώρησε τραυματίας με φορείο στο 87′ καθώς γύρισε ο αστράγαλός του.

Ο Σέρχιο Ράμος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Παρί και μάλιστα ως βασικός.

Mετά από μία δύσκολη εβδομάδα για τους Παριζιάνους, που περιελάμβανε την ήττα από τη Σίτι, τα σενάρια περί σύνδεσης του Ποτσετίνιο με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τις αρνητικές κριτικές για τον Λιονέλ Μέσι αλλά και τις δηλώσεις του Ντι Μαρία για την πιθανή αποχώρηση του Εμπαπέ, η ηρεμία επέστρεψε στις τάξεις της ομάδας της γαλλικής πρωτεύουσας.

Η Παρί έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, πιέζοντας ασφυκτικά τη Σεντ Ετιέν και της ακυρώθηκε γκολ στο 5’, όταν ο Νειμάρ βρήκε δίχτυα από αντικανονική θέση, μετά από ωραία συνεργασία με τον Ντι Μαρία και τον Μέσι.

H πίεση ψηλά συνεχίστηκε από την ομάδα του Ποτσετίνο αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με τον Μπουανγκά στο 24’, με το γκολ να μετράει κανονικά μετά τον έλεγχο του VAR.

To ματς συνεχίστηκε υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες, καθώς υπήρxε έντονη χιονόπτωση. Στο 40’ η Παρί έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Γκριν να αποκρούει το σουτ του Εμπαπέ από πλεονεκτική θέση, όπως και 2 λεπτά αργότερα σε ένα ακόμα τετ α τετ με τον Γάλλο άσο.

Η Σεντ Ετιέν έμεινε με δέκα παίκτες στο 45’, όταν ο Κολοτζέτζακ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για την ανατροπή του Εμπαπέ στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Στις καθυστερήσεις, η Παρί εκμεταλλεύτηκε άμεσα την αριθμητική της υπεροχή και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μαρκίνιος. Η φάση ξεκίνησε από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μέσι, με τον Βραζιλιάνο στόπερ να παίρνει την κεφαλιά και τον Γκριν αυτή τη φορά να μη μπορεί να αντιδράσει.

Η τριπλέτα Μέσι – Νεϊμάρ – Εμπαπέ έχανε τα… άχαστα και γκολ ο Ντι Μαρία

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η τριπλέτα Μέσι- Νεϊμάρ-Εμπαπέ δημιουργούσε φάσεις αλλά δεν υπήρχε αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των φάσεων ή σταματούσε στον Γκριν, ενω ο Εμπαπέ έχανε τα… άχαστα. Την ίδια ώρα, η Σεντ Ετιέν προσπαθούσε κυρίως να εκμεταλλεύεται τα λάθη των φιλοξενούμενων και να βγαίνει σε αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι.

Στο 69’, ο Νεϊμάρ βρήκε ωραία μπροστά μετά από μπαλιά του Γκέιγ και σούταρε πάνω στον Γκριν. Ο Μέσι ακολουθώντας τη φάση επιχείρησε στη συνέχεια το σουτ σε σχεδόν κενή εστία και έστειλε τη μπάλα άουτ!

Τη λύση έδωσε ο Ντι Μαρία στο 79’, με ωραίο πλασέ με το αριστερό μετά από ασίστ του Μέσι. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Μαρκίνιος στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σεντ Ετιέν (Πιέλ): Γκριν, Σισοκό (46′ Μουκουντί), Ναντέ, Κολοτζέτζακ, Τραουκό, Μακόν (87′ Κράσο), Καμαρά (87′ Kαλοντά), Αουσίς (46′ Γιουσόυφ), Μουντεμπούζ (72΄Ντουάτ), Μπουανγκά, Καζρί

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Μπερνά, Ράμος, Μαρκίνιος, Χακίμι, Γκέιγ (75΄Παρέδες), Ντανίλο, Μέσι, Νεϊμάρ (88′ Εμπιμπέ), Ντι Μαρία, Εμπαπέ