ΟΦΗ - ΙΩΝΙΚΟΣ 2-1: Νίκη με VAR και Λάμπρου για τους Κρητικούς

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λάμπρου, που ήρθε έπειτα από υπόδειξη του VAR, o ΟΦΗ νίκησε τον Ιωνικό με 2-1 στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Ο VAR καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα σε ένα ακόμα παιχνίδι της Super League. O διαιτητής Περράκης υπέδειξε, έπειτα από συνεννόηση με τον VAR, ανατροπή του Καμάου από τον Τσιγκρίνσκι στο 88′, που μετέτρεψε σε γκολ ο Λάμπρου στο 90′ και κάπως έτσι ήρθε μια μεγάλη νίκη, με 2-1 του ΟΦΗ κόντρα στον Ιωνικό.

Σε ένα ματς run and gun, έπαιξαν και οι δύο για τη νίκη κι αυτό βοήθησε να δούμε ένα πολύ όμορφα παιχνίδι που έφερε τους Κρητικούς στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ένας κεραυνός του Χιλιανού Φελίπε Γκαγέγκος στο 43′, με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής – το πρώτο του γκολ με τη μελανόλευκη φανέλα –  λύτρωσε τον ΟΦΗ από τη ρωσική ρουλέτα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο εξαιρετικός Αοσμάν με απίθανη ατομική ενέργεια στο ξεκίνημα της επανάληψης ισοφάρισε σε 1-1, που φαινόταν ότι θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, μέχρι που ήρθε η φάση του πέναλτι

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΟΦΗ, με τον φορμαρισμένο Τοράλ να βγάζει στο 5′ τον Φαν Ντάινεν μόνο του απέναντι στον Χουτεσιώτη, αλλά ο Ολλανδός έχασε το κοντρόλ και στο πλασέ που επιχείρησε, ο Χουτεσιώτης απομάκρυνε με τα πόδια.

Από εκεί και πέρα η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον ΟΦΗ να έχει ελαφρά, ανούσια υπεροχή, αλλά τον Ιωνικό να δείχνει πιο απειλητικός στις αντεπιθέσεις. Σε μία απ’ αυτές έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 33′, με τον Αοσμάν να πατάει περιοχή και να σουτάρει με δύναμη, αλλά ο Επασί έδειξε την κλάση του και έδιωξε με εντυπωσιακή εκτίναξη. Στην εξέλιξη της φάσης και σε νέο σουτ του Κιάκου, ο Γάλλος γκολκίπερ του ΟΦΗ μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 38′ ο Βούρος έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαγέγκος από αριστερά, που έπιασε τους Νικαιώτες στον ύπνο. Η κεφαλιά, όμως, του αμυντικού του ΟΦΗ έφυγε άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Επασί έδειξε και πάλι την κλάση του διώχνοντας το σουτ του επελαύνοντα Αοσμάν, για να έρθει ο Γκαγέγκος με φοβερό σουτ τρία λεπτά αργότερα να ανοίξει το σκορ.

Ο Σύριος πήρε το αίμα του πίσω για τις χαμένες ευκαιρίες του ημιχρόνου, στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν χόρεψε… πεντοζάλη την άμυνα του ΟΦΗ και με ασύλληπτο ουτ που βρήκε και στο δεξί δοκάρι, ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του μέσου του Ιωνικού, ενός παίκτη «λαχείο» για την ομάδα της Νίκαιας.

Στο 62′ ο Μύγας έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια έσκαψε την μπάλα δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Επασί, που αποδείχτηκε πανέτοιμος και έδιωξε σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ σταδιακά πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα, το ματς συνέχισε να έχει ρυθμό, αλλά όχι μεγάλες φάσεις, μέχρι το 88′ όταν ο Τσιγκρίνσκι ανέτρεψε τον Καμάου και ο Λάμπρου ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο 90′, πέτυχε το 2-1.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (76′ Καμάου), Λάμπρου (91′ Ναμπί), Φαν Ντάινεν (58′ Γιάννου), Βούρος, Διαμαντής, Γκαγέγκος, Τοράλ (76′ Τσιλιανίδης), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (58′ Ντε Γκουζμάν), Μπαλογιάννης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Αοσμάν (81′ Βαφέας), Μάναλης, Ντάλσιο, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας (93′ Καμπράλ), Σάντσες (92′ Ματσούκας), Ρομαό, Κιάκος (72′ Κάνιας), Λένις.