ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΛΟΣ 2-1: «Θεός» Βαλμπουενά, λύτρωσε με... κεραυνό τον Ολυμπιακό!

Ο Βόλος έβαλε πολύ δύσκολα στον κουρασμένο Ολυμπιακό, αλλά ο από μηχανής Θεός Βαλμπουενά λύτρωσε τους πρωταθλητές με φάουλ – αριστούργημα στις καθυστερήσεις

Όπως με τη Φενέρμπαχτσε, έτσι και με το Βόλο ο Ολυμπιακός χρειάστηκε δύο ποδοσφαιριστές με μεγάλη προσωπικότητα για να πάρει τη νίκη! Γιουσέφ Ελ Αραμπί και Ματιέ Βαλμπουενά, ήταν αυτοί οι οποίοι υπέγραψαν το τρίποντο των «ερυθρόλευκων» στο Καραϊκάκη, με τα δύο προσωπικά τους γκολ!

Με τη νίκη αυτή οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά των 6 βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Ένα ματς το οποίο στο τελευταίο τέταρτο έγινε.. ροντέο!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, δημιούργησε φάσεις χωρίς όμως γκολ, ενώ ο Βόλος είχε ένα πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Βατσλίκ.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης για μισή ώρα το παιχνίδι ήταν κακό. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή αλλά ήταν φλύαρος και καθόλου επικίνδυνος. Από το 80′ και μετά όμως έγιναν τα… πάντα!

ΠΗΓΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ… ΡΟΝΤΕΟ, ΑΛΛΑ Ο ΒΑΤΣΛΙΚ ΕΙΠΕ «ΟΧΙ»

Από νωρίς το ματς στο Καραϊσκάκη απέκτησε ρυθμό και ένταση, με αφορμή ένα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Βόλος. Συγκεκριμένα, στο 9′ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση.

Ο Ρεγκάτεν βγήκε τετ α τετ, μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού πρόλαβε να «τσιμπήσει» την μπάλα στην έξοδο του Βατσλίκ και ανατράπηκε από τον Τσέχο τερματοφύλακα. Ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι και ο Φαν Βέερτ έστησε την μπάλα.

Εκτέλεσε ο Ολλανδός φορ το πέναλτι, με τον Βατσλίκ όμως να αποκρούει, στην επαναφορά ο Φαν Βέερτ έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΕΨΑΧΝΕ… ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΤΟ ΓΚΟΛ, ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ

Το πέναλτι αυτό φάνηκε να… τσιτώνει τόσο τον κόσμο στο γήπεδο, όσο όμως και τον Ολυμπιακό στον αγωνιστικό χώρο. Φάνηκε αυτό από το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βγαίνουν συνεχώς μπροστά και να ψάχνουν απεγνωσμένα το γκολ!

Οκτώ λεπτά μετά την εκτέλεση του πέναλτι και συγκεκριμένα στο 18′, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι! Εκτέλεση κόρνερ του Ρόνι Λόπες, κεφαλιά από τον Εμβιλά με την μπάλα να πηγαίνει δοκάρι και… μέσα, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε με το σώμα!

Στο 21′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δεύτερο δοκάρι. Σουτ του Ρόνι Λόπες, ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος και «εκτέλεσε» αμέσως, αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Κλέιμαν!

Η επόμενη φάση ήταν στο 37′, όταν ο Ροντρίγκες μπήκε στην περιοχή αλλά αντί να τελειώσει ο ίδιος τη φάση προτίμησε να γυρίσει την μπάλα στον Ρόνι Λόπες, ο οποίος ναι μεν ήταν μπροστά σε κενή εστία, αλλά είχε αμυντικό μπροστά του ο οποίος και έδιωξε την μπάλα. Και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τικίνιο έκανε τη γυριστή κεφαλιά με τον Φερράρι να διώχνει λίγο μπροστά από τη γραμμή της εστίας της ομάδας του.

Έτσι έμεινε το 0-0, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει το γκολ χωρίς επιτυχία, ενώ ο Βόλος από την πλευρά του προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις και να γίνεται επικίνδυνος μέσω αυτών.

ΕΝΑ ΚΑΚΙΣΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ…

Στο δεύτερο μέρος θα περίμενε τον Ολυμπιακό να συνεχίσει να είναι απειλητικός, αλλά πιο αποτελεσματικός έτσι ώστε να τελειώσει το ματς. Δεν το έκανε όμως, το αντίθετο μάλιστα. Εμφανίστηκε όχι τόσο επικίνδυνος και ο ρυθμός έπεσε αρκετά.

Στο 50′ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα, ο Μπα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Βόλος σκόραρε με τον Φαν Βέερτ, αλλά σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ στην πάσα του Ρεγκάτεν.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση από καμία πλευρά.

ΤΟ ΜΑΤΣ ΠΗΡΕ… ΦΩΤΙΑ!

Παρά το πρώτο κακό μισάωρο του δευτέρου ημιχρόνου, από το 80′ και μετά έγιναν τα… πάντα!

Στο 80′ ο Γκουλέν ανέτρεψε τον Ρέαμπτσιουκ με τον Κουτσιαύτη να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Η απόφαση αυτή έφερε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων και εξαιτίας έντασης στον πάγκο του Βόλου, η εκτέλεση έγινε στο 85′.

Σε αυτό το σημείο ο Ελ Αραμπί έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα, εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 1-0 στο ματς!

Ο Βόλος όμως δεν το έβαλε κάτω, στο 88′ ο Γκουλέν σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφτασε μετά από κόντρες στον Φαν Βέερτ, ο οποίος με πλασέ από κοντά έκανε το 1-1!

Όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε πείσμα, δεν απογοητεύτηκε, βγήκε μπροστά και κατάφερε να πάρει τη νίκη! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε το φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Βαλμπουενά να παίρνει τη φάση πάνω του. Εκτέλεσε απευθείας ο Γάλλος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Λαλά (46′ Ανδρούτσος), Εμβιλά (71′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Αγκ. Καμαρά (46′ Μ. Καμαρά), Ροντρίγκες (46′ Μασούρας), Ρόνι Λόπες (60′ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

ΒΟΛΟΣ (Γκ. Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Ρινέρ, Φερράρι, Πουριτά (59′ Γκουλέν), Σοάρες (66′ λ.τρ. Τσοκάνης), Ροσέρο (75′ Βοϊτκόβσκι), Ρεγκάτεν, Ορόθ (75′ Νίνης), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.