ΜΙΛΑΝ - ΣΑΣΟΥΟΛΟ 1-3: Αυτήν τη φορά δεν είχε... Μεσία (highlights)

Η Σασουόλο πέτυχε τεράστια ανατροπή στο Σαν Σίρο επί της Μίλαν με 3-1, για την 14η αγωνιστική της Serie A!

Η Μίλαν υποδέχθηκε την Σασουόλο στο Σαν Σίρο, με στόχο να διατηρηθεί στην κορυφή της Serie A, κάτι το οποίο όχι μόνο δεν κατάφερε, αλλά ηττήθηκε με το βαρύ 1-3, αφού αυτήν τη φορά δεν έφτανε ο… Μεσίας να την σώσει όπως μεσοβδόμαδα στο παιχνίδι με την Ατλέτικο.

Οι «ροσονέρι» πλήρωσαν τα αμυντικά τους κενά και απώλεσαν το αρχικό τους προβάδισμα, δίνοντας την ευκαιρία στη Νάπολι να τους προσπεράσει, υποδεχόμενη το βράδυ την Λάτσιο.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με την μπάλα στα πόδια δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο, όμως από στατική φάση τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Εν προκειμένω στο 21′ ο Τεό Ερνάντεζ σέντραρε από το κόρνερ και ο Ρομανιόλι με κεφαλιά νίκησε τον Κονσίλι.

Προβάδισμα που δεν κράτησε για πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Σκαμάκα βρήκε κενό έξω από την περιοχή της Μίλαν και εκτέλεσε με σουτ τον Μενιάν που δεν μπορούσε να αντιδράσει, για το 1-1! Σα να μην έφτανε αυτό, ο Κιάερ με αυτογκόλ στο 33′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του άθελά του μετά την επέμβαση του Μενιάν, με την Σασουόλο να μπαίνει προηγούμενη στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το άγχος των Μιλανέζων για ανατροπή και αφού δεν απειλήθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκαν τρόπο να προσεγγίσουν ξανά την περιοχή του Μενιάν. Ο Μπεράρντι χόρεψε τον Ρομανιόλι και αφού ο στόπερ της Μίλαν βρέθηκε στο έδαφος, «εκτέλεσε» τον Μενιάν για το 1-3.

Ο Ρομανιόλι φάνηκε πως είχε βρει τον μπελά του με τον Ιταλό επιθετικό. Στο 77ο λεπτό οι δυο τους συναντήθηκαν και πάλι, σε μία παρόμοια φάση, με τον Μπεράρντι να τον… αδειάζει και εκείνον να ως τελευταίο αμυντικό να τον ανατρέπει για να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα! Η Μίλαν δεν μπόρεσε να κάνει περισσότερο στο διάστημα που απέμενε και με 10 ποδοσφαιριστές μοιραία αποδέχθηκε την ήττα της.

Τα highlights:

Μίλαν: Μενιάν, Φλορέντσι (69′ Πελέγκρι), Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Μπακαγιόκο (46′ Κεσιέ), Μπενασέρ, Σαλεμάκερς (80′ Καλούλου), Ντίαθ (46′ Μεσίας), Λεάο, Ιμπραΐμοβιτς

Σασουόλο: Κονσίλι, Μούλντουρ, Αϊχάν, Φεράρι, Κυριακόπουλος, Φρατέσι (80′ Χαράουι), Λόπεζ, Ματέους Ενρίκε (80′ Τολιάν), Μπεράρντι (80′ Τραορέ), Ρασπαντόρι (90′ Κίρικες), Σκαμάκα