SUPER LEAGUE 2 ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Τρένο η Βέροια - Από κοντά και η Ξάνθη (highlights)

Η Βέροια πήρε δύσκολη νίκη επί των Τρικάλων εντός έδρας με 1-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ και η Ξάνθη νίκησε τον Αλμωπό με 2-0 και ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής.

Δεν σταματάει πουθενά το τρένο της Βέροιας που πήρε ακόμη μία νίκη εντός έδρας επί των Τρικάλων αυτή τη φορά και διατηρήθηκε στην κορυφή του Βορείου Ομίλου στη Super League 2. Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 66′ ο Σάββας Μούργος.

Από κοντά ακολούθησε και η Ξάνθη, αφού κατάφερε να πάρει το τρίποντο με 2-0 επί του Αλμωπού Αριδαίας. Η αποβολή του Μπακουτσή λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έδωσε τεράστιο πλεονέκτημα στη γηπεδούχο που κατάφερε να το αξιοποιήσει. Αρχικά ο Διαμαντόπουλος έδωσε το προβάδισμα στην Ξάνθη στο 63′ και έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και δεύτερο τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Θεσπρωτός απέναντι στην αδύναμη Καβάλα την οποία φιλοδώρισε με επτά τέρματα. Το σκορ άνοιξε ο Σαραντίδης στο 2′, με τον Πουφλή να κάνει το 2-0 στο 13′. Στο 15′ ο Πατσέκο έκανε το 3-0, ενώ στο ημίχρονο το κοντέρ σταμάτησε στα τέσσερα τέρματα, με τον Κωνσταντίνου να σκοράρει στο 31′.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, Ντ’ Αλέσιο να σκοράρει στο 67′ και τον Γώγο να κάνει το 6-0 στο 69′. Στο 81′ ο Σταυρίδης πέτυχε με πέναλτι το 7-0.

Ισόπαλο με 1-1 έμεινε το ματς μεταξύ του Ηρακλή και της ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» άνοιξαν το σκορ με τον Κολομπίνο στο 48′, όμως δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ογκμπόε. Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κρούσκιελ στο 68′ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.