ΤΣΕΛΣΙ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 1-1: Ο Ντε Χέα την κράτησε... όρθια στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (Highlights)

Το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στην Premier League δεν είχε νικητή, αφού Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν ισόπαλες στο 1-1!

Τι και αν ο Κριστιάνο Ρονάλντο είδε τα πρώτα 64 λεπτά από τον πάγκο. Τι και αν η Γιουνάιτεντ είχε στον πάγκο της υπηρεσιακό προπονητή τον Μάικλ Κάρικ και η Τσέλσι ήταν καταφανώς ανώτερη στα 90′, ο εντυπωσιακός Ντε Χέα και ένα τραγικό λάθος του Ζορζίνιο, δεν επέτρεψαν στην Τσέλσι να επικρατήσει στο ντέρμπι, με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 1-1.

Ο αγώνας:

Δεν πέρασαν τέσσερα λεπτά όταν η άμυνα της Γιουνάιτεντ υπέπεσε στο πρώτο της λάθος. Ο Χάντσον-Οντόι βρέθηκε απέναντι στον Νταβίντ Ντε Χέα αλλά ο δεύτερος τον νίκησε στο τετ-α-τετ. Η Τσέλσι έπαιζει διαρκώς στο αντίπαλο μισό, αφήνοντας τους αντιπάλους της σε χαμηλά.

Ο ρυθμός έπεσε με τους «μπλε» να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ένα σουτ του Ρούντιγκερ στο 30′ ήρθε για να… τεστάρει τον Ντε Χέα, που βρήκε την μπάλα με το χέρι για να τη στείλει στο δοκάρι.

Όλα όσα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο σβήστηκαν με ένα… κοντρόλ. Ο Ζορζίνιο προσπάθησε να κατεβάσει την μπάλα, όντας μόνος του, μετά από απομάκρυνση της άμυνας της Γιουνάιτεντ και ο Σάντσο έκλεψε, για να φτάσει απέναντι στον Μεντί και να πλασάρει, κάνοντας το 0-1 στο 50′!

Ό,τι δηλαδή δεν κατάφερε να πετύχει ο Βέρνερ στο 57′, όταν είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του στην περιοχή μετά από κόρνερ, αλλά αυτός να εκτελεί άστοχα. Η ομάδα του Κάρικ βρήκε αρκετούς χώρους αφού η Τσέλσι αποφάσισε να ανεβάσει πολύ ψηλά τις γραμμές της, κάτι που ήταν… βούτυρο στο ψωμί των Σάντσο και Ράσφορντ.

Ωστόσο η απροσεξία του Γουάν Μπισάκα στο 67′ έφερε τον Ντε Χέα σε δεινή θέση. Ο αμυντικός της Γιουνάιτεντ έκανε πέναλτι στον Τιάγκο Σίλβα και ο Ζορζίνιο εξιλεώθηκε ευστοχώντας από την άσπρη βούλα.

Ο Τούχελ έφερε στο 82ο λεπτό τον Λουκάκου, στην επιστροφή του, για να βρει μία εκτέλεση καθώς η Τσέλσι αδυνατούσε να κάνει γκολ τις στιγμές που δημιουργούσε αλλά ο Βέλγος δεν πρόλαβε να βρεθεί σε θέση βολής, με τον Ρούντιγκερ να αστοχεί στο βολέ που επιχείρησε στο 90+7′, στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού!

Τσέλσι: Μεντί, Τσαλόμπα, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Λόφτους Τσικ, Ζορζίνιο, Αλόνσο (77′ Μάουντ), Ζίγιες, Χάντσον-Οντόι (77′ Πούλισιτς), Βέρνερ (82′ Λουκάκου)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μπαγί, Τέλες, Φρεντ, Μάτιτις, ΜακΤόμινεϊ, Μπρούνο Φερνάντεζ (89′ Φαν Ντε Μπεκ), Ράσφορντ (77′ Λίνγκαρντ), Σάντσο (64′ Ρονάλντο)