SERIE A: Δύσκολη νίκη για τη Ρόμα απέναντι στην Τορίνο με 1-0

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ουντινέζε και Τζένοα για την 14 αγωνιστική της Serie A. Ενώ Μπολόνια και Ρόμα πανηγύρισαν νίκες, απέναντι σε Σπέτσια και Τορίνο.

Ουντινέζε – Τζένοα 0-0

Στη λευκή ισοπαλία έμειναν οι δύο ομάδες, με τη Τζένοα να δείχνει για μια ακόμη φορά πως δεν μπορεί να πάρει το τρίποντο, αγνοώντας για μια ακόμη αγωνιστική τη νίκη.

Στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες τελικές προσπάθειες, παρότι δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, παρ’ όλα αυτά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ. Ενώ η Τζένοα παρότι κράταγε τα ηνία της αναμέτρησης δεν κατάφερε να μετουσιώσει την κατοχή της σε φάσεις.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι φιλοξενούμενοι μετράνε 7 ισοπαλίες και μόλις 1 νίκη και βρίσκονται στη 18η θέση με 10  βαθμούς. Η Ουντινέζε από την άλλη βρίσκεται στην 14η θέση με 15 βαθμούς.

Σπέτσια – Μπολόνια 0-1

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Μπολόνια απέναντι στην Σπέτσια, με λυτρωτή τον Αρναούτοβιτς στο 83ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά τις αρκετές ευκαιρίες δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ που θα άνοιγε το σκορ, με το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος η Μπολόνια παρέμενε καλύτερη, αλλά από τη στιγμή που δεν έβρισκε γκολ, αυτό έδωσε δύναμη στη Σπέτσια να βγει μπροστά και να ψάξει και αυτή με τη σειρά της το γκολ.

Το παιχνίδια έδειχνα να πηγαίνει στην ισοπαλία, ο Αρναούτοβιτς όμως είχε άλλα σχέδια και με γκολ στο 83’ άνοιξε το σκορ, δίνοντας τη νίκη και το τρίποντο στην ομάδα του.

Ρόμα – Τορίνο 1-0

Νίκη 5αδας πανηγύρισε η Ρόμα, η οποία κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της καλύτερης Τορίνο με 1-0.

Η Ρόμα δεν ήταν καλή από την αρχή της αναμέτρησης, ενώ αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα της μετά τον τραυματισμό του Πελεγκρίνι στο 15ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να προηγηθεί με τον Έιμπραχαμ, μετά από ασίστ του Μικιταριάν, στο 32ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα μια ομάδα έδειχνε ότι μπορεί να αλλάξει το σκορ της αναμέτρησης και αυτή ήταν η Τορίνο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη μπάλα στα πόδια τους και να βγάζουν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να μπορούν να νικήσουν τον Ρουί Πατρίσιο.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την 5η τους εντός έδρας νίκη, σε 7 αγωνιστικές, «κλειδώνοντας» την 5η θέση με 25 βαθμούς. Από την άλλη η Τορίνο ήξερε πως άξιζε κάτι περισσότερο, παρ’ όλα αυτά δέχθηκε την 7η ήττα της και 4η σερί εκτός έδρας, όλες με 1-0 και έμεινε στην 13η θέση και τους 17 πόντους.