ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ: Διεθνές ρεζιλίκι για τα αίσχη της Τούμπας - «Χάος, μάχες, αίμα» (vids, pics)

Το γύρο του κόσμου κάνουν στα διεθνή Μέσα ενημέρωσης όσα θλιβερά διαδραματίστηκαν στην Τούμπα στο ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ, το βράδυ της Κυριακής, με την εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο και τη διακοπή του αγώνα για 40 λεπτά.

Επεισοδιακό ήταν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 1-0 και πήραν σημαντικό «διπλό» στην Τούμπα. Ωστόσο, η ρίψη αντικειμένων και η εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, που είχαν ως αποτέλεσμα να διακοπεί για 40 λεπτά ο αγώνας από τον διαιτητή Μάντεν, επισκίασαν τα πάντα σε ό,τι αφορά το αθλητικό κομμάτι.  Ο διαιτητής αφού διαπίστωσε με τη βοήθεια του 4ου διαιτητή (Διαμαντόπουλου) πως οι συνθήκες ομαλοποιήθηκαν, ενημέρωσε τις ομάδες και το ματς ολοκληρώθηκε. Όμως όσα συνέβησαν, έστειλαν και πάλι στο… καναβάτσο το ελληνικό πρωτάθλημα.

Για μία ακόμα φορά βρίσκεται στο επίκεντρο των διεθνών Μέσων η χώρα μας, με αφορμή ένα ελληνικό ντέρμπι που μετατράπηκε σε πεδίο μάχης

Η ρουμανική Fanatik αναφέρει: «Χάος στην Ελλάδα στο ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης Θεσσαλονίκης. Οι οπαδοί της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο. Νέες δραματικές στιγμές βιώνει το ελληνικό ποδόσφαιρο, αφού οι φίλαθλοι δημιούργησαν χάος στο ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης Θεσσαλονίκης, και ο διαιτητής χρειάστηκε να διακόψει τον αγώνα».

Μάχες, αίμα και εκτόξευση αντικειμένων

Η ισπανική As αναφέρει: Xάος στο ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ που χρειάστηκε να διακοπεί για μερικά λεπτά λόγω εισβολής στον αγωνιστικό χώρο. Μάχες, αίμα και εκτόξευση αντικειμένων.

Το ρωσικό Alo! έχει εικόνες από όσα διαδραματίστηκαν το βράδυ της Κυριακής στην Τούμπα

Στην Κροατία αναφέρουν: Χάος στη Θεσσαλονίκη: Χούλιγκαν εισέβαλλαν στο γήπεδο, κυνήγησαν παίκτες του Άρη και πέταξαν φωτοβολίδες στους αστυνομικούς