SERIE A: Επιστροφή στις νίκες για Γιουβέντους - Κόλλησε στην ισοπαλία η καλύτερη Βερόνα

Νίκες πανηγύρισαν οι Γιουβέντους, Φιορεντίνα και Αταλάντα, απέναντι στις Σαλερνιτάνα, Σαμπντόρια και Βενέτσια αντίστοιχα, για την 15η αγωνιστική της Serie A, ενώ Βερόνα και Κάλιαρι, έμειναν στην ισοπαλία.

Αταλάντα – Βενέτσια 4-0

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Αταλάντα στην εντός έδρας αναμέτρησης με τη Βενέτσια, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια χαλαρή νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάσαλιτς, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ.

Η Αταλάντα στο πρώτο μέρος ήταν καταιγιστική από το πρώτο λεπτό, ενώ κατάφερε να πάρει αρκετά γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα με τον Πάσαλιτς να σκοράρει στο 7 και στο 12, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού, ενώ έβαλε τα θεμέλια για μια ακόμη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος η Βενέτσια προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Κούπμαϊνερς έβαλε «στοπ» στις όποιες ελπίδες τους, κάνοντας το 3-0 στο 57’. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πάσαλιτς, με τον Κροάτη μέσο να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του και να κάνει το 4-0 στο 67’, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση.

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 3-1

Σε υπόθεση ενός ημιχρόνου εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Φιορεντίνα και την Σαμπντόρια στο Αρτέμιο Φράνκι, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω στο σκορ στο 15’ μετά από γκολ του Γκαμπιαντίνι.

Με μία αντεπίθεση διαρκείας όμως, κατάφεραν να το γυρίσουν μέσα σε 22’ λεπτά με τους Καγιεχόν (23’), Βλάχοβιτς (32’) και Σκότι (45’) να σκοράρουν και να στέλνουν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα, με την Σαμπντόρια όμως να μην μπορεί να βάλει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Βερόνα – Κάλιαρι 0-0

Μια καλύτερη Βερόνα κόλλησε στην ισοπαλία απέναντι στην μαχητική Κάλιαρι, η οποία έδειχνε να μην θέλει να ψάξει το γκολ της νίκης αλλά προτιμούσε να κρατήσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Από το πρώτο μέρος η Βερόνα είχε φέρει τον αγώνα στα μέτρα της και έδειχνε να ελέγχει την ροή του αγώνα, παρ’ όλα αυτά δεν είχε βρει το αντίδοτο στις αντεπιθέσεις της Κάλιαρι, με τις δύο ομάδες όμως στις επιθετικές τους προσπάθειες να μην μπορούν να βρουν το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τούντορ συνέχισε να είναι ανώτερη, ενώ έκοψε και τις αντεπιθέσεις της Κάλιαρι, παρ’ όλα αυτά και παρά τις πολλές και καλές τελικές προσπάθειες δεν κατάφερε να βρει το γκολ και αυτό έφερε αυτόματα την ισοπαλία, καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να αρκούνται στην ισοπαλία, κάνοντας από το 70-75 καθυστερήσεις.

Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους 0-2

Μια ολοκληρωτική εμφάνιση και νίκη πραγματοποίησε η Γιουβέντους στην έδρα της Σαλερνιτάνα, με τη «Γηραιά κυρία» να παίρνει το τρίποντο χάρη σε γκολ των Ντιμπάλα και Μοράτα.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος είχαν καταφέρει να «πνίξουν» τους αντιπάλους τους τελειώνοντας το 45λεπτο με 78% κατοχή, ενώ είχαν και το προβάδισμα με γκολάρα του Ντιμπάλα στο 21ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Σαλερνιτάνα κατάφερε να κυκλοφορήσει κάπως καλύτερα τη μπάλα, παρ’ όλα αυτά ο Τσέζνι παρέμεινε θεατής, καθώς δεν χρειάστηκε να κάνει τη μεγάλη επέμβαση, ενώ το παιχνίδι «κλείδωσε» ο Μοράτα όταν στο 70ο λεπτό έκανε το 2-0.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ντιμπάλα είχε τη ευκαιρία να μεγαλώσει το προβάδισμα, όταν βρέθηκε στα 11 βήματα απέναντι από τον Μπελετς, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει το πέναλτι και έτσι το σκορ παρέμεινε όπως είχε.