ΕΒΕΡΤΟΝ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Το απίθανο αυτογκόλ του Μπράουν και η πρώτη νίκη του Σάνκλι στο «Γκούντισον Παρκ» (vids, pics)

Στις 6 Δεκεμβρίου 1969 οι «μπλε» υποδέχθηκαν ως πρωτοπόροι τους «κόκκινους» στο ντέρμπι του Μέρσισαϊντ στο οποίο σημειώθηκε ένα απίστευτο αυτογκόλ

Ξεχωριστό είναι αν μη τι άλλο  είναι το αποψινό ντέρμπι του Μερσισάιντ στο «Γκούντισον Πάρκ» καθώς για πρώτη φορά στους τρεις αιώνες της διαδρομής του οι δύο κορυφαίες ομάδες του μεγάλου λιμανιού θα αναμετρηθούν 1η Δεκεμβρίου.

Επίσης ουδέποτε στις πρώτες πέντε ημέρες του τελευταίου μήνα της χρονιάς δεν έχουν υπάρξει μονομαχίες τους με γηπεδούχο την Έβερτον (στις 2 -12 -2018 η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 με το απίθανο γκολ του Οριγκί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά το ολέθριο λάθος του Πίκφορντ, ενώ πάλι στο «Άνφιλντ» στις 4 του ίδιου μήνα ένα χρόνο μετά  οι «κόκκινοι σάρωσαν τους συμπολίτες τους με 5-2 έχοντας δις σκόρερ τον ίδιο παίκτη καθώς και τους Σακίρι, Μανέ και Βαϊνάλντουμ ενώ για τους «μπλε» είχαν βρει δίκτυα οι Κιν και Ρισάρλισον).

Η νωρίτερα μήνα Δεκέμβρη αναμέτρηση τους στο σπίτι των «τόφις» φιλοξενήθηκε στις 6 το 1969 και ήταν ένα ντέρμπι κορυφής. Η πρωτοπόρος Έβερτον υποδέχθηκε την αιώνια αντίπαλο που βρισκόταν τοτε δύο θέσεις παρακάτω στον πίνακα.

Περισσότεροι από 57 χιλιάδες θεατές κατέκλυσαν υπό το φως των προβολέων Σάββατο απόγευμα τις εξέδρες του γηπέδου στην μπλε πλευρά του Στάνλεϊ Παρκ.

Οι γηπεδούχοι μετρούσαν 10 διαδοχικές νίκες μπροστά στο κοινό τους αλλά τα ντέρμπι διαφέρουν (τις περισσότερες φορές) από τα … συνήθη παιχνίδια.

Στο πρώτο ημίχρονο ουδείς εκ των αντιπάλων δεν μπόρεσε να φθάσει στο ποθητό γκολ με το 45λεπτο να μην έχει ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Και τους «μπλε» να χάνουν τη μοναδική τους σημαντική ευκαιρία στο 44’ όταν ο Τζόνι Μόρισεϊ δεν πρόλαβε την έξυπνη πάσα του Τζο Ρόιλ.

οι «κόκκινοι» πήραν το προβάδισμα στο 48’  με την κεφαλιά του Έμλιν Χιούζ έπειτα από σέντρα ακριβείας από τον Ίαν Κάλαχαν.

Έξι λεπτά μετά ήρθε μια ακόμα πιο εντυπωσιακή κεφαλιά να κάνει το 0-2. Το κακό για την Έβερτον και τον … σκόρερ ήταν ότι ο άτυχος Σάντι Μπράουν (που φόρεσε τη φανέλα της Έβερτον σε 251 ματς από το 1963 ως το 1971 και στα 30 του χρόνια τότε ήταν ο πρεσβύτερος της ομάδας του) με τον τρόπο αυτό απλά την έστειλε  να αναπαυτεί στο βάθος της εστίας του Γκόρντον Γουέστ που ήταν εκτός θέσης έπειτα από την σέντρα του Πίτερ Τόμπσον.

Και το χειρότερο η τελευταία πιθανότατα δεν θα έφθανε ποτέ στον  Μπόμπι Γκρέιαμ που ήταν η απειλή για την άμυνα των γηπεδούχων στη φάση αυτή.

Η σοκαρισμένη ομάδα του Χάρι Κάτερικ προσπάθησε να αντιδράει όμως στο 74’ ο Γκρέιαμ έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες της με ένα εντυπωσιακό γκολ. Έκλεψε πρώτα την μπάλα από τον Τζον Χερστ λίγο κάτω από  τη σέντρα προς την αντίπαλη περιοχή, ξεκίνησε μια κούρσα προς τον Παρκ Εντ όπου είχαν συγκεντρωθεί οι  φανατικοί φίλοι της Λίβερπουλ «Kopites»  και αφού ξεπέρασε τον Γουέστ έκανε το τελικό 0-3 παρθενική νίκη για τον θρυλικό τεχνικό των «κόκκινων» Μπιλ Σάνκλι στο πρωτάθλημα μέσα στο σπίτι της Έβερτον.

Ο Σκωτσέζος περίμενε 10 ολόκληρα χρόνια για να γευτεί αυτή την τρανή χαρά όπως ομολόγησε ο ίδιος μετά το φινάλε του ντέρμπι. Ήταν η πρώτη εντός έδρας για τους «μπλε» και η πρώτη νίκη των «κόκκινων» στην έδρα των γειτόνων από τότε που επέστρεψαν στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού πρωταθλήματος. Ήταν επίσης η πρώτη ομάδα που κατάφερε να πετύχει τρία γκολ στο «Γκούντισον Παρκ» από τη σεζόν 1966-67 και μείωσε στον μόλις ένα βαθμό την απόσταση της πρωτοπόρου από τους διώκτες της ενώ ένα μήνα πριν αυτή έφθανε τους οκτώ (σ.σ τότε κάθε νίκη είχε… αντίκρισμα μόνον δύο βαθμούς).

Πάντως ο Μπράουν και η Έβερτον, που είχε μέρο όρο ηλικίας στο ντέρμπι του Δεκέμβρη  25, 1 χρόνια έναντι 27,4 της αντιπάλου της, γέλασαν τελευταίοι καθώς και χάρη στην ανταπόδοση με νίκη 2-0 στο «Άνφιλντ» στις 21 Μαρτίου 1970 με γκολ των Τζο Ρόιλ και Άλαν Γουίτλ έκοψε πρώτη το νήμα στο πρωτάθλημα κατακτώντας το για 8η φορά ενώ η γειτόνισσα της τερμάτισε 2η.

Συνθέσεις:

Έβερτον: Γκόρντον Γουέστ , Τζον Χερστ, Μπράιαν Λαμπόν, Σάντι Μπράουν, Τόμι Ράιτ, Χάουαρντ Κένταλ, Τόμι Τζάκσον, Άλαν Μπολ, Τζόνι Μορισέι, Άλαν Γουίτλ, Τζο Ρόιλ

Λίβερπουλ: Τόμι Λόρενς,  Ρον Γιέιτς, Τζεφ Στρονγκ, Πίτερ Γουόλ, Κρις Λόρελ, Ιαν Ρος, Έμλιν Χιούζ, Ίαν Κάλαχαν, Πίτερ Τόμπσον, Ιαν Σεν Τζον, Μπόμπι Γκρέιαμ.

Πηγή φωτό: Liverpool Echo