PREMIER LEAGUE: Η Νόριτς γλίτωσε την ήττα με γκολάρα Πούκι από ασίστ Γιαννούλη - Ο «ήρωας» Ραφίνια χάρισε τη νίκη στην Λιντς

Μπορεί οι «καρακάξες» να αγωνιζόντουσαν με δέκα παίκτες από το 9ο λεπτό, όμως τα «καναρίνια» ήταν εκείνα που απέφυγαν την ήττα χάρη σε συνεργασία των Πούκι και Γιαννούλη.

Η Νιουκάστλ είδε την τύχη να της γυρνάει την πλάτη, όταν ο απερίσκεπτος Κίεραν Κλαρκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα μόλις στο 9ο λεπτό αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες αλλάζοντας εντελώς τα σχέδια του Έντι Χάου, που πέρασε τον Φεντερίκο Φερνάντες στην θέση του Φρέιζερ, έτσι ώστε να διορθώσει το αμυντικό κενό. Ωστόσο, οι «καρακάξες» ήταν εκείνες που προηγήθηκαν χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάλουμ Γουίλσον στο 61ο λεπτό.

Η Νόριτς τα έδωσε όλα για την ισοφάριση, με τον Ντιν Σμιθ να περνάει τον Γιαννούλη στην θέση του Γουίλιαμς στο 73′. Έξι λεπτά αργότερα ο Έλληνας αριστερός μπακ έβγαλε την σέντρα και ο Τίμου Πούκι με υπέροχο σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1 για τα «καναρίνια». Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στην ζώνη του υποβιβασμού.

Βασικός ξεκίνησε για την Νόριτς ο Χρήστος Τζόλης, που αντικαταστάθηκε στο 46ο λεπτό από τον Λέες Μελού.

Νιουκάστλ (πρ. Έντι Χάου): Ντουμπράβκα, Σαρ, Κλαρκ, Μανκίγιο, Λιούις, Σέλβεϊ, Γουίλοκ (73′ Χέιντεν), Φρέιζερ (11′ Φερνάντες), Σεν-Μαξιμέν (77′ Αλμιρόν), Γουίλσον, Ζοέλιντον

Νόριτς (πρ. Ντιν Σμιθ): Κρουλ, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Άαρονς, Γουίλιαμς (73′ Γιαννούλης), Ρουπ, Σάρτζεντ (67′ Άιντα), Τζόλης (46′ Λέες Μελού), Γκίλμουρ, ΜακΛίν, Πούκι

Η Λιντς τα χρειάστηκε, αλλά μπόρεσε τελικά να επικρατήσει της Κρίσταλ Πάλας με 1-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραφίνια στα… χασομέρια. Τα «παγώνια» ήταν αυτά που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσαν να παίξεουν ποδόσφαιρο σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τους «αετούς» να συμβιβάζονται μ’ έναν πιο παθητικό ρόλο, όπως συνηθίζουν, ψάχνοντας την απειλή κυρίως μέσω των αντεπιθέσεων.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να πάρουν το παιχνίδι με δύο μεγάλες ευκαιρίες, που σπατάλησε ο Μπεντέκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Όμως, εκείνη που κατέκτησε τελικά τη νίκη ήταν ο Ραφίνια με τον πέναλτι που κέρδισε η Λιντς στο 90+3′ μετά από το χέρι του Γκουεχί, στο οποίο βρήκε η μπάλα μετά την κεφαλιά του Μπεντέκε αναγκάζοντας τον Φρεντ να καταλογίσει το πέναλτι.

Λιντς (πρ. Μαρσέλο Μπιέλσα): Μεσλιέρ, Λιορέντε, Κούπερ, Ντάλας, Στρούικ (46′ Φίρπο), Φίλιπς, Φορσό, Κλιχ (46′ Ροντρίγκο), Ραφίνια, Τζέιμς, Ρόμπερτς (90+5′ Κρέσγουελ)

Κρίσταλ Πάλας (πρ. Πατρίκ Βιεϊρά): Γκουαΐτα, Τόμκινς, Γκουεχί, Γουόρντ, Μίτσελ, Γκάλαγκερ, Κουγιατέ, Σλουπ (81′ Χιούζ), Αγιού (90′ Ολίσε), Ζαχά, Εντουάρντ (68′ Μπεντέκε)