ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1: Ο Ντούαρτε χάρισε την νίκη στους Αγρινιώτες

Σ’ ένα «φτωχό» παιχνίδι απο πλευράς θεάματος, ο Γιάννης Αναστασίου είδε την ομάδα του να παίρνει τη νίκη με 1-0, χωρίς να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να έχει έτσι προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στη Νίκη ενόψει της ρεβάνς στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός μπορεί να μην έθελξε με την απόδοσή του, όμως κατόρθωσε να πάρει τη νίκη που χρειαζόταν στον Βόλο επικρατώντας με 1-0 της Νίκης στον πρώτο αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Ντουάρτε στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης με σκαστή κεφαλιά. Η ομάδα της Μαγνησίας παρουσιάστηκε αρκετά καλή στον αγωνιστικό χώρο, δεδομένης και της διαφοράς κατηγορίας, που υπάρχει μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, με την ήττα να μπορεί θεωρηθεί ίσως και άδικη αναφορικά με την εικόνα του αγώνα.

Το πρέσινγκ της Νίκης που προβλημάτισε τον Παναιτωλικό και το «ροντέο» στο τέλος του ημίχρονου

Η Νίκη Βόλου ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό έχασε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, αλλά το σουτ του Κάσσου στο δεύτερο λεπτό από πολύ καλή θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή της ομάδας του Αγρινίου απομάκρυνε ο Αντούνιες. Η πίεση ψηλά που εφάρμοζε η ομάδα της Μαγνησίας προβλημάτιζε αρκετά τον Παναιτωλικό, που δυσκολεύοταν πολύ να αναπτυχθεί ορθολογικά καθιστώντας τον ακίνδυνο απέναντι στην Νίκη και επικίνδυνο για τον ίδιο του τον εαυτό λόγω των λαθών.

Γύρω στο 20λεπτο και μετά τις φωνές του Γιάννη Αναστασίου, ο Παναιτωλικός άρχισε να βελτιώνεται και να δημιουργεί τις πρώτες… υποψίες ευκαιριών. Όμως, το κακό θέαμα συνεχίστηκε στο παιχνίδι με την εικόνα των δύο ομάδων να δείχνει το πρώτο μέρος θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα. Ότι όμως δεν συνέβη στο μεγαλύτερη διάστημα του πρώτου 45λεπτου, έλαβε χώρα τα τελευταία δύο λεπτά. Ο Παναιτωλικός έκανε μία ωραία επίθεση, ο Φλόρες πέρασε την μπάλα από πλάγια αριστερά στον Μεντόζα που μπήκε στην περιοχή. Εκείνος έκανε την σέντρα και ο Ντουάρτε με ωραία σκαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Αγρινιώτες στο 44′

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η σειρά της Νίκης Βόλου να δημιουργήσει μία τελική πολύ καλές προϋποθέσεις, με τον Τζοβάρα, όμως, να αστοχεί με προβολή από πλεονεκτική θέση και να αφήνει τον Παναιτωλικό να πηγαίνει στο διάλειμμα του ημιχρόνου έχοντας το προβάδισμα.

Οι Αγρινιώτες ήλεγξαν το παιχνίδι – Η Νίκη προσπάθησε αλλά δεν είχε τις λύσεις

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρουσιάστηκε καλύτερη έχοντας και το προβάδισμα. Είχε και τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε μάλιστα την πρώτη ευκαιρία με τον Βέργο στο 51ο λεπτό, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Η Νίκη Βόλου χρειάστηκε να φτάσει στο 67ο λεπτό για να κάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία με την προβολή του Τζιώρα από την υπέροχη σέντρα του Τζοβάρα να καταλήγει άουτ.

Ο Τσουκαλάς απείλησε ξανά για τους Βολιώτες μ’ ένα σουτ δύο λεπτά μετά, αλλά πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Ροντρίγκες. Οι Αγρινιώτες απάντησαν στο 74′ με το σουτ του σκόρερ Ντουάρτε από καλή θέση, το οποίο όμως πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Βόλου προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Ροντρίγκες, όμως δεν μπορούσε να πετύχει κάτι τέτοιο λόγω της καλής αμυντικής λειτουργίας του Παναιτωλικού, τουλάχιστον με καλές προϋποθέσεις, περιοριζόμενη σε κάποια μακρινά σουτ, όπως αυτό του Βασιλείου στο 83′.

Κάπως έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα με τους Αγρινιώτες να φεύγουν με το διπλό από το «Πανθεσσαλικό Στάδιο» και να έχουν μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος ενόψει της ρεβάνς που θα λάβει χώρα στο Αγρίνιο (21/12).

Νίκη Βόλου (πρ. Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Τζοβάρας, Αλιατίδης (64′ Βασιλείου), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Μέτσε, Παναγιωτίδης (87′ Μπάλας), Τσουκαλάς (87′ Μπόσιο), Τζιώρας (70′ Τσιμπούκας), Βλαχομήτρος (69′ Μιράντα).

Παναιτωλικός (πρ. Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Λιούι, Βργκοτς (46′ Χουχούμης), Αντούνες, Κορνέλιους, Τσιγγάρας (46′ Μπακαδήμας), Φλόρες, Ντουάρτε (84′ Φυτόπουλος), Χρ. Μπελεβώνης (64′ Σ. Μπελεβώνης), Μεντόζα (84′ Μόρσεϊ), Βέργος.