ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΟΛΟΣ 2-1: Η πρόκριση... μετακόμισε στο Πανθεσσαλικό!

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να «καθαρίζει» την πρόκριση με το γκολ του Αλεξανδρόπουλου, αλλά το υπέροχο γκολ του Φερνάντες αφήνει τα πάντα ανοιχτά για τη ρεβάνς (2-1).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς γνωρίζοντας ότι αυτό είναι διαφορετικών συνθηκών από εκείνο του πρωταθλήματος. Το 5-1 για τη Super League δεν είχε σχέση με το κύπελλο και τούτο το γνώριζε καλά ο Γιοβάνοβιτς, ο οποίος παρέταξε την ομάδα του με δύο αλλαγές σε σχέση με τον Παναιτωλικό. Η πρώτη ήταν ο Διούδης, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο, η δεύτερη η συμμετοχή του Παλάσιος αντί του αρνητικού στα τελευταία παιχνίδια Βιτάλ.

Μακέντα “on fire”

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, ο Παναθηναϊκός μπήκε με σκοπό να πάρει το έλεγχο και το κατάφερε, αλλά επί της ουσίας φάση έκανε στο 25ο λεπτό όταν με αυτή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, ο Παλάσιος κέρδισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, τη γύρισε στον Μακέντα, ο οποίος γύρισε όμορφα και σούταρε για το 1-0.

Το γκολ του Ιταλού άλλαξε το παιχνίδι, το άνοιξε. Ο Βόλος προσπάθησε να βγει μπροστά και άφησε χώρους, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει ψηλά βγάζοντας μεγαλύτερη ένταση και η συνολική εικόνα στη Λεωφόρο διαφοροποιήθηκε.

Το θετικό για τους “πράσινους” η διάθεση σε ακόμα ένα παιχνίδι να παίξουν ποδόσφαιρο. Ορθολογικά και αυτό έχει τη σημασία του. Με την μπάλα κάτω, με δεμένο τον άξονα, με πρωτοβουλίες, με έμπνευση. Το 1-0 ήταν δίκαιο, αφού ο Βόλος δεν απείλησε και θα μπορούσε να γίνει και 2-0 αν η κοντινή κεφαλιά του Βέλεθ, λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, δεν κατέληγε λίγο άουτ.

Με την υπογραφή… Αλεξανδρόπουλος

Στο δεύτερο μέρος ο Αμπασάλ προχώρησε σε διπλή αλλαγή θέλοντας να δώσει στον Βόλο το κάτι παραπάνω που δεν είχε στο πρώτο μέρος, κυρίως σε ό,τι αφορά την επίθεση αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν ανύπαρκτοι μπροστά.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός μπήκε με κατεβασμένη ταχύτητα σε σχέση με τον τρόπο που έκλεισε τα πρώτα 45 λεπτά, αλλά με προσωπική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου βρήκε το γκολ, επιβεβαιώνοντας αυτό που γράφαμε παραπάνω για τις προσωπικές πρωτοβουλίες των παικτών του Γιοβάνοβιτς. Στο 51′, λοιπόν, ο Αλεξανδρόπουλος πίεσε τον Τσοκάνη και του έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Κότνικ για το 2-0.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό είναι ότι το προβάδισμα των δύο τερμάτων δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Βόλος, πέντε λεπτά μετά το τέρμα των γηπεδούχων, επιτέθηκε για πρώτη φορά οργανωμένα, ξεδιπλώνοντας το ταλέντο του και μείωσε το σκορ με τον Πάολο Φερνάντες (στο 56′). Ο σκόρερ ήταν ο παίκτης που φάνηκε εξ αρχής να δίνει άλλον “αέρα” στην ομάδα του Βόλου.

Γι’ αυτό το λόγο ο Γιοβάνοβιτς επιστράτευσε τον Πέρεθ, στη θέση του Βιγιαφάνες, για να συμμαζέψει το κέντρο και να κόψει την ορμή που είχαν αποκτήσει οι φιλοξενούμενοι. Γι’ αυτό το λόγο έβαλε και τον Χατζηγιοβάνη (αλλά και τον Βιτάλ) για να πάρει την ενέργεια που χρειαζόταν μπροστά. Από τον Βιτάλ λίγο έλειψε να πάρει το 3-1 στην εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του 81ου λεπτού που έδιωξε με υπερπροσπάθεια σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Βόλου.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με το αποτέλεσμα, με το ενδιαφέρον πλέον να επικεντρώνεται στη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού. Για τον Παναθηναϊκό η ουσία είναι η νίκη, η τρίτη συνεχόμενη και οι βάσεις για την πρόκριση. Για τον Βόλο η ουσία είναι το εκτός έδρας γκολ που τον κρατάει ολοζώντανο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (90′ Μπουζούκης), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (69′ Πέρεθ), Αϊτόρ (78′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (78′ Βιτάλ), Μακέντα.

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Γκιουλέν, Φεράρι, Πουρίτα (46′ Ρομέρο) , Ρινέρ, Τσοκάνη, Νίνης (74′ Σοάρες) Ρεγκατέν (83′ Ορόζ), Μπαρτόλο (46′ Φερνάντες), Τερεζίου (63′ Γουοτζκόφσκι), Φαν Φέερτ.