ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 1-1: Έφυγε όρθιος με Κούρτιτς (vid)

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο φινάλε να ισοφαρίσει την ΑΕΛ και να μειώσει τους μπελάδες στους οποίους πήγε να μπει

Με γκολ του Γιάσμιν Κούριτς, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων την ΑΕΛ, με το 1-1 να τον βγάζει από τη δύσκολη θέση μιας ήττας. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, και η ΑΕΛ ήταν πολύ καλά διαβασμένη, με υψηλή τακτική συγκέντρωση τόσο σε κανονική ροή αγώνα όσο και στις στατικές φάσεις, τις οποίες ο Δικέφαλος του βορρά προσπάθησε να αξιοποιήσει. Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο 33′ ο Μουργκ απείλησε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 37′ ο Άκπομ αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Σουλούκο και στο 41′ το φάουλ του Σφιντέρσκι έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδειξε να ανεβάζει ταχύτητα και στο 55′ χάθηκε μοναδική ευκαιρία, με τη συνεργασία Σφιντέρσκι – Άκμπομ να φέρνει τον τελευταίο σε θέση βολής, με την τελική του προσπάθεια να φεύγει άουτ.

Στο 63′ ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τριπλή αλλαγή με τους Σίντκλεϊ, Κούρτιτς και Ζίβκοβιτς να περνάνε στην αναμέτρηση, και την ΑΕΛ, στην ουσιαστικά πρώτη της παρουσία στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, να σκοράρει με τον Ταχάρ.

Από το γκολ της ΑΕΛ και μετά, η εικόνα του αγώνα ήταν αυτή που όλοι περίμεναν, με την ΑΕΛ να οπισθοχωρεί, να γυρίζει σε σύστημα με τρεις αμυντικούς και να παλεύει προκειμένου να υπερασπιστεί μια μεγάλη νίκη που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του θεσμού. Ο Δικέφαλος του βορρά είχε μείνει στα καρέ των Λαρισσαίων και βρήκε τογκολ της ισοφάρισης ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Γιάσμιν Κούριτς. ο οποίος σκόραρε για τρίτη φορά με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ!

ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73′ Ηλιάδης), Γιάκος (62΄Συμελίδης), Κούστα (62′ Ακούνια), Μαυρίας (62′ Παπαγεωργίου), Γλυνός (82′ Μπαντιμπαγκά).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Μιχάι, Λύρατζης (63′ Σίντκλεϊ), Τέιλορ, Εσίτι (63΄Κούρτιτς), Σβαμπ (76′ Μπίσεσβαρ), Σβιντέρσκι, Μουργκ (63′ Ζ. Ζίβκοβιτς), Ελ Καντουρί, Άκπομ.