SERIE A: Ισόπαλες Νάπολι - Σασουόλο, «αεράτη» η Μίλαν (vids)

Η Ίντερ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Σπέτσια (2-0), η Μπολόνια πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Ρόμα (1-0), Σασουόλο και Νάπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2), ενώ η Μίλαν είχε εύκολη αποστολή, αφού επικράτησε άνετα της Τζένοα (0-3), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε ένα εύκολο βράδυ, αφού η Σπέτσια δεν απείλησε την Ίντερ με τους «νερατζούρι» να φτάνουν σε μία εύκολη επικράτηση με 2-0.

Το σκορ για την Ίντερ άνοιξε ο Γκαλιαρντίνι στο 36ο λεπτό, με το πρώτο μισό του αγώνα να κλείνει στο 1-0.

Στην επανάληψη οι «νερατζούρι» με πέναλτι του Λαουτάρο Μαρτίνες έκαναν δύο τα τέρματά τους, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν το γκολ και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Από την άλλη η Μπολόνια πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Ρόμα με 1-0.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα το σημείωσε ο Ματίας Σβάνμπεργκ στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να μην μπορεί να ισοφαρίσει.

Από εκεί και πέρα, η Μίλαν νίκησε πολύ εύκολα με 3-0 την Τζένοα. Το σκορ άνοιξε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα. Ο Μεσίας έκανε το 0-2 για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-3 στο 61ο λεπτό.

Η Τζένοα δεν κατάφερε να αντιδράσει στην τελευταία μισή ώρα της αναμέτρησης και οι «ροσονέρι» πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τέλος, στο Σασουόλο, η ομώνυμη ομάδα αντιμετωπίσει την Νάπολι. Το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα έκλεισε στο 0-0, αλλά το δεύτερο ήταν δραματικό. Η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Φαμπιάν Ρουίθ. Ο Ντρις Μέρτενς οκτώ λεπτά αργότερα έκανε το 0-2 και όλα έδειχναν ότι οι Ναπολιτάνοι θα έπαιρναν τη νίκη. Ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 71 με τον Σκαμάκα και στο 89ο λεπτό ο Φεράρι ισοφάρισε για την Σασουόλο.